Ob 1:30 na SK1: Se bo Argentina vendarle rešila?

Getty Images

Argentince nocoj čaka ena izmed najtežjih tekem. V zadnjem krogu kvalifikacij za svetovno prvenstvo odhajajo na gostovanje v Ekvador, kjer Messi in druščina potrebujejo zmago.

Še pred dobrim mesecem dni nihče ni niti pomislil, da bi lahko svetovno prvenstvu v Rusiji minilo brez Lionela Messija. Argentinci so se v izredno zahtevnih južnoameriških kvalifikacijah dolgo igrali z ognjem, svojo kožo pa bodo reševali v ekvadorski prestolnici Quito, ki leži malo pod 3.000 metri nadmorske višine.

Dvakratni svetovni prvaki in finalisti iz zadnjega prvenstva bi na Mundialu manjkali šele drugič v svoji zgodovini. Zadnjič se je to zgodilo davnega leta 1970. Neuvrstitev bi pomenila pravo malo katastrofo, zato bo pritisk na odločilni tekmi še večji.

Argentinci so trenutno na šestem mestu izredno zahtevne južnoameriške kvalifikacijske skupine, iz katere se na svetovno prvenstvo neposredno uvrstijo štiri reprezentance, peto pa čakajo dodatne medzvezne kvalifikacije, v katerih bo nasprotnik Nova Zelandija. Da bo zadnji krog prava poslastica, potrjuje podatek, da se za pot na prvenstvo še vedno bori šest reprezentanc. Brez skrbi je le Brazilija, ki si je že zagotovila prvo mesto v skupini.

Gostom v Quitu tudi zmaga ne zagotavlja neposredne uvrstitve na svetovno prvenstvo, zato bodo navijači Argentine pozorno spremljali tudi rezultate na preostalih tekmah. V kolikor Čile v Braziliji ne zmaga, ali pa Peru in Kolumbija remizirata, se bodo varovanci Jorgeja Sampaolija ob zmagi veselili neposredne uvrstitve na Mundial.

Ob morebitnem remiju se stvari dodatno zapletejo, saj mora v tem primeru Kolumbija v gosteh ugnati neugoden Peru, Argentince pa lahko reši še en scenarij, ki je skorajda nemogoč. Čile in Kolumbija bi tako morala izgubiti za več kot dva zadetka, ob tem pa Paragvaj ne bi smel premagati Venezuele.

Sampaoli je pred obračunom z Ekvadorjem odločen, da s svojimi izbranci pride do zmage in tako poskrbi, da bo usoda v njihovih rokah: “Če bomo igrali tako kot proti Peruju, potem sem prepričan, da se bomo po tekmi veselili uvrstitve na svetovno prvenstvo.

Argentinski selektor je v napovedi tekme dodal še to: “Takšen je nogomet. Včasih ti da, včasih ti vzame. Velikokrat si zaslužiš zmago, a je ne dosežeš. Ekipa je jezna, a razmišlja le o tem, da zmaga proti Ekvadorju zagotavlja svetovno prvenstvo. Prav takšna miselnost me navdaja z optimizmom.

Argentini zagotovo pomaga tudi dejstvo, da je Ekvador v težavah. Nocojšnji gostitelji so po septembrskih porazih doživeli spremembo na klopi, kjer je Jorge Celico zamenjal legendarnega Gustava Quinterosa. Zaradi menjave na klopi in nesoglasij z zvezo je svojo reprezentančno kariero končal najboljši napadalec trenutne generacije Felipe Caicedo, ki je bil v zadnjih letih nepogrešljiv član začetne enajsterice Ekvadorja.

Selektor Celico, ki prihaja iz Buenos Airesa, Argentince seveda dobro pozna, morebitno zmago proti rojakom pa bi zagotovo doživel zelo čustveno: “Usoda včasih začrta poti, ki si jih ne upamo zamisliti niti v sanjah. Čutim veliko odgovornost do vseh ljudi v Ekvadorju, saj sem si tukaj ustvaril trenersko ime. Moram jim biti hvaležen in danes poskrbeti, da naredimo vse za zmago.

Ob omenjeni tekmi boste lahko na kanalih televizije Sportklub spremljali tudi ostala srečanja južnoameriških kvalifikacij. Na SK2 bomo prenašali tekmo med Brazilijo in Čilom, na SK3 obračun med Perujem in Kolumbijo, na SK6 pa si boste lahko ogledali tekmo med Urugvajem in Bolivijo.