"It's coming home" še živi – Angleži v polfinalu!

Clive Rose, Getty Images

Nogometaši Anglije so predzadnji polfinalisti mundiala v Rusiji, potem ko so Švedsko v četrtfinalu odpravili z 2:0.

Angleži so si z rutinsko zmago v Samari zagotovili prvi nastop v polfinalu svetovnega prvenstva po letu 1990. Varovanci Garetha Southgata so tako ohranili možnosti, da “domovini nogometa” priigrajo drugi naslov najboljšega na svetu. Angleži so na mundialu edinkrat slavili leta 1966 na domačih tleh.

Angleži in Švedi v uvodnem delu srečanja niso navdušili. Obe reprezentanci sta s previdno igro predvsem pazili, da zadetka ne bi prejeli. Trije levi so terensko premoč uspeli kronati v 30. minuti. Ashley Young je podal iz kota z leve strani, v sredini kazenskega prostora pa je bil najvišji Harry Maguire in premagal Robina Olsna.

V drugem polčasu je švedska zaigrala veliko bolj ofezivno in prišla do lepe možnosti, vendar se je ob strelu Marcusa Berga izkazal Jordan Pickford. V 59. minuti so Angleži izpeljali hitro akcijo – Jesse Lingard je iz desne strani poslal predložek na daljšo vratnico, kjer je bil na mestu Dele Alli in z glavo z nekaj metrov zadel neubranljivo pod prečko.

Švedi so bili tudi v 72. minuti blizu zadetka, a je veselje Bergu znova preprečil Pickford. Angleži so imeli ob koncu večjo posest žoge (57:43) in več strelov (7:6) pa manj neposrednih poizkusov v okvir vrat (3:2), vendar naredili več kot dovolj, da na Otoku sanje še vedno živijo.

Angleži se bodo za mesto v finalu pomerili z boljšim iz obračuna Hrvaška – Rusija.