Prvi Anglež v dresu Barce po Linekerju

La liga 9. Mar 201813:43 > 13:45
Getty Images

V torek je za Barcelono debitiral prvi angleški nogometaš, ki je oblekel dres Blaugrane po Garyju Linekerju.

Ni prav veliko nogometašev iz Otoka, ki bi se lahko pohvalili, da so nosili dres Barcelone. Še posebej, če govorimo izključno o Angležih. Ob Valižanu Marku Hughesu in nekaj škotskih nogometaših iz prve polovice 20. stoletja, iz povprečja sili ime legendarnega angleškega napadalca Garyja Linekerja, zadnjega (in morda celo edinega) Angleža, ki je igral za Barco.

V Katalonijo je prišel leta 1986 in v treh sezonah dosegel 52 zadetkov na 137 tekmah. Skoraj tri desetletja po odhodu Linekerja, je na Camp Nou prišel nov angleški nogometaš s poreklom iz Irske. Sliši na ime Marcus McGuane in je v Barcelono prišel skozi zadnja vrata, potem ko se je v B ekipo preselil iz mlade ekipe Arsenala.

Potem ko je Arsene Wenger iz Barcine La Masie “izmaknil” takrat 15-letnega Hectorja Bellerina in leto starejšega Cesca Fabregasa, se je tokrat zgodba obrnila. Morda Barcelona ni ravno “izmaknila” 19-letnega McGuanea, a zgodba je vseeno zanimiva.

Mladenič je za Barco podpisal ob zaključku januarskega prestopnega roka. Njegov prestop ni dvignil veliko prahu do sinoči, ko je za Barcelono debitiral v finalu katalonskega superpokala, v katerem je ekipa Ernesta Valverdeja šele po enajstmetrovkah strla odpor Espanyola.

V Lleidi so zaigrali Ousmane Dembele, Andre Gomes, Denis Suarez, Digne, Vidal, Paco Alcacer, Mina in še nekaj članov prve ekipe, Valverde pa je vpoklical tudi deseterico nogometašev iz B ekipe. Med njimi je bil tudi mladi Marcus, ki je priložnost dobil v zaključku srečanja.

Ko mi je trener rekel, da grem v igro, sem želel ostati miren in pokazati svojo igro. Moram se le nadaljevati boriti za B ekipo, ko bom znova dobil priložnost, pa želim trenerju pokazati česa sem zmožen,” je po debitantskem nastopu pod vodstvom Valverdeja dejal McGuane.

On je defenzivni vezist, toda na treningih lahko igra kot bočni in osrednji branilec,” ga je pred časom opisal Wenger.

McGune je bil kapetan Arsenalove ekipe do 18-leta starosti, letos pa za člansko ekipo nastopil v evropski ligi proti BATE-ju in Crveni zvezdi. Po 12 letih pri topničarjih, se je srečo in priložnost odločil poiskati v Kataloniji. Za prvo ekipo je debitiral hitreje od pričakovanj, vseeno pa je zanj bolj realno, da bo še naprej nastopal pod vodstvom Gerarda Lopeza.

Dobro se je prilagodil. Je kompleten igralec. Morda mu malce manjka mirnosti na žogi pri pozicijski igri, toda ima vse, kar želimo od vezista,” pojasnjuje Gerard, danes trener Barcine B ekipe, nekoč pa cenjeni nogometaš Blaugrane: “Je pravi delavec, močan v skoku in prihaja v zaključek. Z njim smo veliko dobili, ssaj ga lahko koristimo na več položajih. Ima še veliko prostora za napredek. Dobil je moje zanimanje in nadejam se, da bo postal pomemben igralec za Barco.”

Odkar sem prišel, mi je veliko ljudi omenilo, da je Lineker zadnji Anglež pred menoj, ki je igral tukaj. Samo to spoznanje je velik dosežek za mene,” je po debiju še dodal mladenič, pred katerim je vse prej kot lahka naloga, če bo želel pustiti vsaj pol tako močan vtis kot njegov predhodnik iz Otoka.