SK 1 ob 16:15: Spoštovane, spoštovani – El Clasico!

La liga 3. Dec 201612:56 > 13:14
Gett Images/ Laurence Griffiths

V Španiji se je danes čas ustavil; 14. krog La Lige prinaša prvi klasični derbi letošnje sezone med Barcelono in Realom, ki ga bo to pot gostil Camp Nou. Gre za nenavaden termin, saj bo popoldanski obračun v družbi komentatorja Gorana Obreza na našem prvem programu SK1 na sporedu že ob 16:15!

Gett Images/ Laurence Griffiths

Dobro leto dni je od zadnje Barcelonine zmage na El Clasicu, lani konec novembra v Madridu, ko so Katalonci z rezultatom 4:0 povsem povozili četo Rafe Beniteza. Beli balet ni našel odgovora na razigranost trojca MSN, v zvezni vrsti je igri Blaugrane orkestriral maestro Andres Iniesta. Od takrat se je marsikaj spremenilo; Beniteza je zamenjal Zinedine Zidane, ki je ekipo popeljal do 11. naslova evropskega prvaka, Real je dobil tudi drugi El Clasico sezone na gostovanju v Barceloni (1:2) in domačil pokvaril žalovanje ob slovesu od Johana Cruyffa, Barcelona pa je na koncu skorajda zapravila naslov državnega prvaka.

Zidanov Real je nepremagan 32 tekem zapored v vseh tekmovanjih, pod taktirko francoskega trenerja je izgubil samo dve tekmi, in čeprav ne igra prepričljivo, zanesljivo vodi v državnem prvenstvu. Ne čudi, da je tudi med svojimi največjimi kritikami Zidane deležen vse več pohval, da se je razvil tudi v taktičnem pogledu. Ti isti kritiki se zdaj sprašujejo, če je nemara nastopil čas, da se od Barce poslovil trener Luis Enrique, saj je igra postala preveč predvidljiva in odvisna od navdiha Lionela Messija. Toda svoje bodo na koncu vendarle naredili rezultati: Real ima šest točk naskoka pred večnim tekmecem iz Barcelone, z zmago bi se močno utrdil na vodilnem položaju, pred odhodom na svetovno klubsko prvenstvo.

Barca je sicer letos pred domačimi gledalci presenetljivo izgubila v tretjem krogu proti Deportivu Alavesu, kasneje le še v Vigu. Toda novembra je samo remizirala z Malago in Realom Sociedadom ter tako spet razočarala svoje zahtevne navijače. Slabše predstave sovpadajo z odsotnostjo vezista Andresa Inieste, ki se po poškodbi vrača v kader, a El Clasica od prve minute po vsej verjetnosti ne bo začel. Na papirju je Real še bolj oslabljen, saj manjkajo Toni Kroos, Gareth Bale in Alvaro Morata, se pa v kader vrača defenzivni vezist Casemiro.

Prvo neuradno tekmo sta velika rivala odigrala že leta 1902 v Pokalu Coronacion, ko je Barcelona zmagala s 3:1, uradnih tekem pa se je do danes nabralo 232. Real je samo za odtenek uspešnejši, saj je dobil 32 tekem, Barcelona pa 91. Tudi v La Ligi imajo Madridčani (še) rahlo prednost, a je Kataloncem v zadnjih letih ta zaostanek uspelo močno nadoknaditi; Beli balet imajo na 172 tekmah 72 zmag, Blaugrana pa 68.

Verjetni postavi:

Barcelona (4-3-3):
Ter Stegen; S. Roberto – Pique – Mascherano – Alba; Rakitić – Busquets -,D. Suarez; Messi – L. Suarez – Neymar

Real Madrid (4-3-3):
Navas: Carvajal – Ramos – Pepe – Marcelo; Modrić – Casemiro – Kovačić; Vazquez – Benzema – Ronaldo