Slovenke na EP za 7. mesto in brez vozovnice za SP

Uncategorized 8. Okt 202014:39 > 14:53

Slovenska ženska odbojkarska reprezentanca do 17 let je morala na pomembni tekmi evropskega prvenstva v Črni Gori z 2:3 (17, -23, -21, 14, -9) priznati premoč Romunij in bo jutri igrala za končno 7. mesto. Ob tem je naša izbrana vrsta izgubila možnost nastopa na svetovnem prvenstvu prihodnje leto.

Slovenske odbojkarice, ki so pred današnjo tekmo dosegle tri zaporedne zmage proti Črni Gori, Bolgariji in Slovaški, so obračun z Romunijo začele odločno in zbrano. Čižmanova je z dobrimi začetnimi udarci tekmice prisilila v napake in v zaostanek z 0:3. Pri 1:5 je romunska klop prvič poizkusila s prekinitvijo. Prednost so naše odbojkarice še povečale na 8:3, točko za 10:5 je dosegla Taja GradišnikKlanjšček, as je dodala Naja Šalamun. Na začetni udarec Lidie Paule Partnoi so se v slovenski vrsti pojavile težave pri sprejemu, v napadu Miklavčeve varovanke niso bile prepričljive in kljub prekinitvi so se nasprotnice nevarno približale na 11:12, izenačenje je preprečila Gradišnik Klanjščkova. Po dveh napakah Chelute so se naše oddaljile, sledila je poškodba Iarine Luane Axinte, a je po krajši prekinitvi lahko nadaljevala z igro. Žana Godec je dosegla dva zaporedna asa za 18:14, Žana Ivana Halužan Sagadin pa je točko s servisom dosegla za 20:15. Slovenke so nadaljevale v svojem ritmu in z asom Šalamunove prvi niz dobile s 25:17.

Na začetku drugega niza so naša dekleta popustila na sprejemu, si privoščila napake v napadu in Miklavc je moral pri 0:4 poseči po odmoru, romunski niz je prekinila Šalamunova. A nasprotnice so se povsem sprostile. Napadale so z začetnimi udarci, napade Slovenk zaustavljale z bloki in prednost povišale na 9:3. Gradišnik Klanjščkova je izkoristila natančne podaje Halužan Sagadinove in s štirimi točkami v napadu in še asom svojo vrsto pripeljala na točko zaostanka, na 12:13. Izid je bil prvič izenačen na 14. točki, Godčeva je z dobrim začetnim udarcem poskrbela za prvo vodstvo Slovenije (16:15). Romunke se niso predale in so s serijo štirih točk in po dveh napakah Šalamunove prišle do vodstva z 19:16. V igro je vstopila Živa Javornik. Gradišnik Klanjščkova je spet poskrbela za točki za 18:19 in Slovenke tudi v končnici ohranjala v igri. Nasprotnice so si priigrale tri zaključne žoge (24:21), Šalamunova je uspešno napadla za 23:24, a so tekmice niz nato dobile s 25:23.

Romunke so bolje začele tudi tretji niz, z vodstvom s 4:1. Miklavc je v igro poslal Tio Koren, a menjava ni obrodila sadov, tekmice so prišle do vodstva z 8:3. Dober servis Korenove, napada Čižmanove in Šalamunove ter as Halužan Sagadinove so našo vrsto le približali na 7:9. Pri Sloveniji je še naprej odlično igrala Gradišnik Klanjščkova in skrbela za točke, a do preobrata vseeno ni prišlo. Romunske odbojkarice so spet pobegnile za pet točk, na 16:11. Miklavc je poizkusil z odmorom in Šalamunovo zamenjal z Julijo Grubišič Čabo, nato iz igre poslal še nerazpoloženo Lebanovo, vstopila je Javornikova in takoj dosegla točko z napadom in as za 13:18, romunski strateg Marius Macarie je reagiral s prekinitvijo. Grubišič Čabo je dvakrat uspešno napadla, Halužan Sagadinovi je uspel as za 19:22. Romunke so dobile prvo zaključno žogo pri 24:20, izkoristile pa drugo za vodstvo z 2:1 v nizih.

V četrtem nizu smo spremljali bolj izenačen začetek. Romunke so povedle s 3:2, nato je naša vrsta preko Grubišič Čabove prišla do vodstva s 5:3, z asom Čižmanove pa ga povišala na 8:3. Halužan Sagadinova je uspešno varala za 11:6 ter z začetnimi udarci pomagala soigralkam do prodornih protinapadov in vodstva s 15:7. Romunska klop je poizkušala s prekinitvama in menjavami, a so Slovenke ostale zbrane in še naprej nizale točke. Lebanova je prispevala as za 17:10, Godčeva napad za 19:11, Čižmanova pa dva asa za 21:11. Postalo je jasno, da bomo spremljali odločilni peti niz, zaključek četrtega je bil le še formalnost, naša dekleta so ga po bloku Čižmanove dobila s 25:14.

Tudi na začetku petega niza si nobena od reprezentanc ni uspela priigrati prednosti za več kot točko, nato pa so Romunke izkoristile slabšo igro Slovenk v napadu in povedle s 6:4, sledila je še napaka naših in Miklavc je bil primoran vzeti odmor. Nove napake naših napadalk so botrovale vodstvu Romunije s kar 10:4. Tia Koren, ki je priložnost dobila namesto Godčeve je dobro servirala za 7:11, po odmoru na zahtevo Macarieja pa je sledila nova napaka. Miklavc je še zadnjič poizkusil s prekinitvijo, a še ena napaka, tokrat Gradišnik Klanjščkove, je Romunke popeljala do točke za 13:7, kar je bilo dovolj za zmago s 15:9.

Slovenske odbojkarice zadnja tekma na prvenstvu čaka jutri, ko se bodo za 7. mesto pomerile s poraženkami obračuna med Poljsko in Slovaško, poraz z Romunijo pa je našo izbrano vrsto stal tudi uvrstitve na svetovno prvenstvo do 18 let prihodnje leto.