Slovenske odbojkarice odpravile tudi Estonke

CEV

Slovenska ženska odbojkarska reprezentanca je na kvalifikacijskem turnirju za svetovno prvenstvo, ki poteka na Portugalskem, prišla še do druge zmage. Naše odbojkarice so bile s 3:0 (19, 20, 12) v nizih prepričljivo boljše od Estonije.

Srečanje tretjega kroga kvalifikacijskega turnirja na Portugalskem so nekoliko bolje začele Estonke, ki so ubranile napade Slovenk in uspešno zaključile protinapada za 4:2. Po dobrem napadu Eliise Hollas so vodile tudi s 7:5. Ščuka je bila zaslužna za izenačenje na 7. točki, Morijeva pa je z asom za 11:10 naše odbojkarice prvič popeljala do vodstva. Po dobri igri v obrambi je Mlakarjeva z dvema napadoma prispevala točki za prvo večjo prednost (14:12), a so Estonke izid izenačile na 15:15. Sobočanova, Mlakarjeva in Ščuka so poskrbele za nov pobeg, tokrat za tri točke, na 21:18. Najdičeva je dobro izvedla začetni udarec za zaključno žogo, niz pa je z blokom za 25:19 zaprla Mlakarjeva.

V izenačenem začetku drugega niza so naše odbojkarice dobro igrale v igri za menjavo, niso pa bile uspešne v protinapadih, zato so jim tekmice uspešno sledile do izida 5:5. Na vrsti je bila serija točk slovenske vrste, ki je prek Planinščeve prišla do treh točk naskoka (8:5). Točke sta po dobrih obrambah Pahorjeve in natančnih podajah Morijeve nizali še Mlakarjeva in Ščuka, blok za vodstvo s 13:8 je vknjižila Grudina. Ščuka je dodala točki z napadom in blokom za največjo prednost Slovenije (16:9). Po tehničnem odmoru so Chiappinijeve varovanke še vodile z 19:13, nato pa so si dekleta privoščila tri napake v napadu, Estonke pa so bile uspešne v protinapadih in skoraj povsem stopile razliko (20:18). Slovenski selektor je vzel polminutni odmor, po njem je niz tekmic z napadom prekinila Ščuka, ki je bila uspešna tudi za 23:19. Zaključno žogo je priskrbela Planinščeva, Laakova pa je z udarcem izven igrišča Sloveniji prinesla drugi niz (25:20).

Estonke so v uvodu v tretji niz sicer prišle do vodstva s 3:2, ko so dvakrat z blokom zaustavile Mlakarjevo, nato je Morijeva pritisnila z začetnim udarcem, Ščuka pa je izkoristila tri protinapade ter svojo ekipo popeljala do prednosti s štirimi točkami (7:3). Pahorjeva je bila odlična v obrambi, v napadih pa je Morijeva znova razigrala Mlakarjevo. Razlika se je povečala na pet točk, pri 14:9 je estonska klop zahtevala že drugi odmor. Sledili so še as Morijeve ter udarec in blok Planinščeve, po napaki tekmic za vodstvo Slovenije z 21:11 pa je bilo že jasno, da bodo naše odbojkarice prišle do druge zmage. Zaključek tekme je bil le še formalnost, zadnjo točko za 25:12 je prispevala Saša Planinšec, ki je na dan tekme praznovala rojstni dan.

Slavljenka je po tekmi povedala: “Vedele smo, da je tekma za nas zelo pomembna, saj smo potrebovale zmago. Vedele smo, da gre za dobro ekipo, ki je dosedanji tekmi odigrala precej dobro. Na tekmice smo se zelo dobro pripravili, z ničemer nas niso uspele presenetiti. Stopile smo na igrišče in pokazale svojo najboljšo igro. Zelo dobro smo sprejemale in potem je toliko lažje igrati. Vse skupaj smo povezale v celoto, odigrale dobro in zmagale s 3:0.

Zelo zadovoljen je bil tudi selektor Slovenije Alessandro Chiappini: “Zelo sem vesel te zmage, saj sem se Estonije nekoliko bal. Imajo kakovost in na tem turnirju so dobro igrale. Želel sem si, da bi nam uspelo skozi celotno tekmo zadržati zbranost in uspelo je. Moram biti odkrit in reči, da sem zares zelo zadovoljen z današnjo predstavo. Bila je boljša kot včeraj, saj smo se res uspeli osredotočiti na določene situacije, o katerih smo govorili. Tudi v kritičnih trenutkih smo uspeli odigrati kot je treba. Estonke so se skozi tekmo začele počasi vdajati, saj smo na njih zares pritiskali z začetnimi udarci in zelo dobro igrali v obrambi. Zadnji set smo res dobili brez težav, a to zato, ker smo v prvih dveh igrali tako dobro.