Slovenke do tretje zaporedne zmage v evropski ligi

OZS

Slovenska ženska reprezentanca je odigrala tretjo tekmo evropske lige in vknjižila še tretjo zmago. Naša dekleta so bila na gostovanju v Tartuju uspešnejše od Estonk, potem ko so se veselile prepričljive zmage s 3:0 (-23, -21, -24). Slovenke še brez izgubljenega niza zasedajo 1. mesto.

Slovenske odbojkarice so v Tartu pripotovale neposredno iz Korinta, kjer so se veselile zmage nad Grčijo, tako kot že v Korintu pa je slovenski selektor Alessandro Chiappini na igrišče poslal podajalko Evo Mori, korektorico Darjo Eržen, srednji blokerki Sašo Planinšec in Tino Grudina, sprejemalki Lano Ščuka in Žano Zdovc Sporer ter prosto igralko Lejo Janežič.

Težave na sprejemu v naši vrsti so botrovale hitremu vodstvu Estonk s 3:0, a so se naša dekleta hitro zbrala in s točkama Grudine v napadu in bloku izid poravnala na 5. točki. Gostiteljice, ki so še naprej dobro izvajale začetne udarce, so znova pobegnile za tri točke, na 8:5, a je Ščuka poskrbela, da se je prednost domačink spet stopila. V igro je namesto Zdovc Sporerjeve vstopila Anita Sobočan, as Grudine je prinesel izenačenje na 9. točki, as Morijeve pa vodstvo naših z 11:10. Sledil je preobrat, Estonke so namreč z blokom zaustavile tri napade naše vrste za 14:12 in Chiapini se je odločil za prvo prekinitev. A tekmice so ostajale v ospredju (16:13), nato pa je novo izenačenje zrežirala Erženova z napadi in začetnim udarcem. Blok Ščuke in odlična obramba Janežičeve, ki je zmedla Estonke, sta Sloveniji, ob dobrih začetnih udarcih Sobočanove, prinesla vodstvo z 21:18. A v napeti končnici so domače spet izenačile na 21:21, dve zaporedni varanji Morijeve pa sta našim zagotovili dve točki naskoka (23:21). Planinščeva je prinesla prvo zaključno žogo pri 24:23 in dodala še blok za zmago s 25:23.

Tudi v drugem nizu so Estonke prevzele pobudo in enako kot v prvem nizu povedle s 5:2 in tudi s 7:3, na serijo začetnih udarcev Planinščeve pa so nasprotnice vodile le še za točko. Do nove serije so Slovenke prišle na servis Sobočanove, gostiteljice so začele tudi grešiti in našim dekletom omogočile preobrat in vodstvo z 10:9. Pri 12:11 v korist je Chiappini Erženovo zamenjal z Evo Zatkovič, priložnost za igro ob mreži je za kratek čas dobila Zdovc Sporerjeva. A našim igra v napadu ni stekla, v ospredje so se prebile domače odbojkarice (16:13). Sledilo je izenačenje na 17. točki, ekipi sta izmenično nizali točke. Potem, ko je bila dvakrat v napadu uspešna Ščuka, Grudina pa je dosegla as, so Slovenke v končnico vstopile z dvema točkama naskoka, z 21:19. Planinščeva je prispevala blok, Grudina pa nov as za 23:19. Zaključno žogo je z napadom prinesla Zatkovičeva, drugo, za 25:21, je izkoristila Ščuka.

Začetek tretjega niza je minil v enakem ritmu kot prva dva, z bolj agresivno igro Estonk, ki so še tretjič povedle s 5:2 in tudi s 7:3. Razmerje moči se ni spremenilo, naša dekleta so bila ves čas v zaostanku. Po dobrem napadu Zatkovičeve in dveh napakah gostiteljic pa jim je le uspelo izenačiti na 11:11. A s tem še niso strle odpora domačih, ki so spet prevzele pobudo ter prišle do dveh točk naskoka, na 14:12 in tudi na 17:14. Chiappini je bil primoran poseči po odmoru, a slednji ni prekinil naleta Estonk (19:15). Točki Grudine, napad Zatkovičeve in blok Planinščeve so naši vrsti omogočili izenačenje na 19:19. Po izjemni točki je Ščuka zaključila napad za vodstvo z 20:19, Zatkovičeva je zaključila za 22:20, Planinščeva za 23:21. V končnici sta ekipi pri 23:23 kar dvakrat ponavljali točko, nato je Zatkovičeva zaključila težko žogo za 24:23, Ščuka pa za 25:24. Zatkovičeva je nato tekmo zaključila z asom za 26:24.

Slovenske odbojkarice so na tretji tekmi evropske lige tako vknjižile še tretjo zmago, ob tem pa tekmicam, dvakrat Estonkam in enkrat Grkinjam, niso oddale niti niza. Naša dekleta bodo jutri odpotovala domov, že v soboto pa jih na Portugalskem čaka četrti obračun v ligi.

Alessandro Chiappini, selektor Slovenije:Vedeli smo, da bo danes težka tekma, saj so Estonke igrale doma in imele glasno podporo s tribun zaradi česar so še bolj nevarne. Zelo sem zadovoljen z današnjim rezultatom, saj smo kljub težavam, ki smo jih imeli med igro, uspeli zmagati s 3:0. Dekleta so zelo dobro igrala v kritičnih trenutkih,ob ključnih točkah se niso ustrašila in niti ukradena točka ni vplivala na ekipni duh. Danes nismo igrali dobro, vendar je za nami težak teden in dolga pot. Ne iščem izgovora, vendar se vidi, da so punce utrujene. Zelo pomembno je, da smo še brez izgubljenega niza, kar močno vpliva na naše mesto na lestvici. Skupaj smo trenirali malo časa, zato je za nas težko igrati na visoki ravni. Veliko stvari nam še manjka, vendar verjamem, da bomo napredovali in igrali še bolje.”

Saša Planinšec, reprezentantka Slovenije:“Zelo smo zadovoljne s končnim rezultatom. Mogoče igra še ni takšna kot smo si jo želele, kar bomo v prihodnjih dneh poskušale izboljšati in mislim, da lahko spravimo vse na dosti višji nivo. Glavna pa je zmaga s 3:0.”

Eva Zatkovič, reprezentantka Slovenije:Glede na to, da sem vstopila sredi drugega niza, je bilo prisotne malo živčnosti. S puncami smo stopile skupaj kot ekipa in igrale dovolj dobro za končno zmago.”