NFL: Huda poškodba Prescotta in čudežna vrnitev Smitha

NFL 12. Okt 202010:54 > 11:06

Nedeljo v ligi NFL sta zaznamovali predvsem dva dogodka - v Dallasu in v Washingtonu. Dak Prescott je ob napadanju prvega poskusa utrpel grozovit zlom gležnja, medtem ko se je Alex Smith po poškodbi Kyla Allena vrnil na igrišče lige NFL po skoraj dveh letih.

Atlanta Falcons so ponovno izgubili, tokrat proti Carolini, kar je odneslo trenerja Dana Quinna in izvršnega direktorja moštva, Thomasa Dimitroffa.

Dallas Cowboys so sicer premagali New York Giants, a tekma se bo navijačem Dallasa vtisnila v spomin kot tekma, kjer so izgubili Daka Prescotta. Sredi tretje četrtine je Prescott stekel na levo stran, ob tacklu pa je Logan Ryan nerodno stopil na Prescottov gleženj, ki se je zaradi hitrosti dobesedno obrnil. Prescotta so nemudoma prepeljali v bolnišnico in izvedli operacijo, ki naj bi potekala brez težav. Za Prescotta je sezona, v kateri je igral pod t. i. franchise tagom, že končana, to pa sproža veliko vprašanj za nadaljevanje Prescottove kariere v Dallasu.

Prescotta bo do nadaljnjega nadomestil Andy Dalton, ki je tokrat storil potrebno, da so se Cowboys veselili druge zmage. Ob neprepričljivi obrambi je Greg Zuerlein v zadnjih dveh minutah dvakrat strel na gol uspešno pretvoril v točke, kar je zadostovalo za zmago nad New York Giants (0-5).

Morda je nagrada za igralca, ki se je vrnil po poškodbi (Comeback Player of the Year, op.) že podeljena. Alex Smith se je po skoraj dveh letih, ko je utrpel grozno poškodbo noge, vrnil na igrišče. Kyle Allen, ki je nadomestil Dwayna Haskinsa, je tekmo na koncu druge četrtine zapustil, vstopil pa je Smith. Slednji je v dveh letih prestal več kot 17 operacij, da pa se je Smith sploh vrnil v ligo, je še toliko večji dosežek, potem ko je ESPN maja objavil prispevek o tem, kako so zaradi infekcij reševali ne le nogo, temveč Smithovo življenje. Smithu sicer tokrat ni bilo lahko – Los Angeles Rams so ga sackali šestkrat, nabral pa je skromnih 37 jardov. Aaron Donald je imel odlično tekmo, saj je prišel do kar štirih sackov, skupno so jih Rams zbrali osem.

Seattle Seahawks ne znajo zmagati brez dramatičnega zaključka, kar so še enkrat več potrdili proti Minnesota Vikingsom. Slednji so ob dveh minutah do konca imeli možćnost z a zmago, potem ko se je Mike Zimmer odločil, da bodo igrali na četrti poskus za en jard na liniji šestih jardov Seattla. “Rekel sem v slušalke, ‘zmagajmo to’“, je po tekmi svojo odločitev komentiral trener Zimmer. A Seahawks so imeli drugačne načrte. Žogo so dobili na svojih šestih jardih.

Russell Wilson je v ključnem četrtem poskusu dvakrat našel D. K. Metcalfa – najprej četrti in za deset z izjemno podajo našel za novo življenje in nove tri poskuse, nato pa še v končni coni 20 sekund pred koncem, s čimer so Seahawks zmagali še petič v sezoni. Seattle je tako prvič v zgodovini sezono začel s petimi zaporednimi zmagami. Vikings so na drugi strani v krizi – z izkupičkom 1-4 so na dnu divizije izenačeni z Detroit Lions.

Izjemen skalp je uspel Las Vegas Raidersom, ki so na Arrowheadu prizemljili Kansas City Chiefse. Raiders so se na tekmeca odlično pripravili, sploh v obrambi, saj so Chiefs v drugem polčasu uspeli doseči le en touchdown. V napadu je s pametno igro blestel Derek Carr, prav tako je svoje doprinesel tekač Josh Jacobs, ki je dosegel dva touchdowna. To je za Chiefs prvi letošnji poraz, Patrick Mahomes pa je ob tem vrgel še prvo prestreženo podajo v sezoni.

Po načrtih se ni izteklo niti San Francisco 49ersom, ki so po dveh tednih v ekipo pozdravili vrnitev podajalca Jimmyja Garoppola, vendar to Miami Dolphinsov ni zmotilo. Vodili so celotno tekmo, od prve minute do zadnje, neprestano pritiskali na Garoppola, ki je bil ob svoji vrnitvi nekako zakrnel. Garoppola je v drugem polčasu celo zamenjal C. J. Beathard. V napadu je Ryan Fitzpatrick našel slabo točko 49ersov – načet secondary. Fitzpatrick je podal za 350 jardov in tri touchdowne ter tako nadaljuje z odličnimi igrami v tej sezoni.

Vse bolj zanimivo postaja v diviziji AFC sever, kjer imajo tri ekipe (vsaj) štiri zmage – Baltimore Ravens, Pittsburgh Steelers in Cleveland Browns. Ravens so tokrat v izjemno prepričljivi obrambni predstavi deklasirali Cincinnati Bengals, Steelers pa so v bitki za Pensilvanijo odpravili Philadelphia Eagles. Zvezda večera je bil s štirimi touchdowni novinec Chase Claypool. Browns so tokrat na domačem stadionu z izjemno všečno predstavo odpravili Indianapolis Colts, ki so pred tekmo imeli najboljšo obrambo v ligi. Odsotnost Nicka Chubba se pravzaprav ni poznala, izredno lepo pa se je ujela naveza Mayfield-Landry.

Po Houstonu je tokrat s trenersko zamenjavo na vrsti še Atlanta. Nov poraz Falconsov je namreč odnesel glavnega trenerja Quinna in generalnega menedžerja Dimitroffa. Slabe igre in katastrofalen začetek sezone (0-5) ni prepričal lastnika Arthurja Blanka, ki se je odločil, da je tega dovolj in bo s tem iskal iskrico znotraj ekipe. Kdo bo naslednik Quinna, ni znano, verjetno pa bo pripravo na tekme prevzel eden izmed njegovih asistentov.

Razpored – prestavljeni tekmi vplivali na osem moštev
V nedeljo se je zaradi novega pozitivnega testa v vrstah New England Patriots njihov kompleks ponovno zaprl, medtem ko se je tekma prestavila na naslednji teden. To je za seboj pustilo posledice, saj je spreminjanje razporeda vplivalo na šest moštev – New England Patriots, Denver Broncos, Los Angeles Chargers, New York Jets, Miami Dolphins in Jacksonville Jaguars. Spreminjanje razporeda in prostih tednov v nedogled ne bo šlo, saj je liga NFL le eno tekmo oddaljena od tega, da v razpored doda nov dodaten teden ali dva, kar bo seveda vplivalo tudi na ligo NFL in končnico.

Tudi v Nashvillu se je pojavil nov pozitiven test. Kljub temu tekma med Titans in Buffalo Bills ostaja na sporedu za torek, medtem ko se je načrtovana četrtkova tekma med Buffalom in Kansasom prestavila na naslednji ponedeljek.