Blog: Kako dolgo še protestiranje med ameriško himno?

NFL 10. Okt 201711:30 > 11:40
Getty Images

Ko se je protestiranje med ameriško himno pred začetkom tekem lige NFL že pomirilo in celo zmanjšalo, je na vidiku nova vojna med igralci in zagovorniki idej predsednika ZDA Donalda Trumpa. Protesti se bodo nadaljevali, nasprotniki pa ne bodo popustili — kam to pelje?

Na dan, ko bi morali v ligi NFL v veliki večini govoriti o tem, kako so Aaron Rodgers in Green Bay Packers v drami ponovno ugnali Dallas Cowboys, ali pa kako se bodo Houston Texans in New York Giants soočili z izgubo svojih dveh nosilcev igre, je vse preveč pozornosti ponovno usmerjeno v himno pred tekmo, ki je v letošnji sezoni postala vse prevelik fokus. Podpredsednik ZDA Mike Pence se je namreč udeležil tekme med Indianapolis Colts in San Francisco 49ers. Tekme, kjer so se Colts dokončno zahvalili Peytonu Manningu in upokojili njegovo številko 18, se nihče ne spominja po za oko nadvse prijetni slovesnosti — temveč po Pencovem predčasnem odhodu s tekme. Nekaj igralcev 49ersov je himno poslušalo v kleče, z roko na prsih, kar je bilo očitno za nekdanjega guverneja zvezne države Indiane kaplja čez rob, zato je stadion zapustil. Po besedah Penca je bila poteza igralcev 49ersov “nizkotna, s tem pa tudi ne spoštujejo ameriške zastave.”

Ob tem se poraja vprašanje, ali je Pence pred prihodom na stadion preveril, s kom točno se bodo Colts pomerili. Že zadnje leto in pol, odkar je zdaj že nekdanji igralec 49ersov Colin Kaepernick začel opozarjati na problematiko afro-američanov in začel protestirati med himno, so 49ers praktično začetniki tovrstnega ‘gibanja’. V kolikor Pence ne želi videti ‘nespoštovanja ameriške zastave’, kot temu pravi sam, naj ne obiskuje tekem lige NFL, s tem pa bo prihranil tudi nekaj davkoplačevalskega denarja — letalo do Indianapolisa in poostreni varnostni ukrepi naj bi v nedeljo stali kar 250.000 ameriških dolarjev. Zanimivo je tudi dejstvo, da se je klečanje ob himni skoraj že pomirilo, a to predsedniku in podpredsedniku ZDA očitno ne ustreza, zato še naprej dolivata olje na ogenj z gestami, kot je bila nedeljska na Lucas Oil Stadiumu in politiko še naprej mešata s profesionalnim športom.

Problem je namreč globlji kot se dozdeva na prvi pogled. Izjave predsednika Donalda Trumpa sredi septembra, da naj lastniki klubov igralce, ki bodo med ameriško himno klečali, odpustijo, so povzročili izjemno močno gibanje in s tem igralce še bolj spodbudili k vztrajanju in želji po spremembi. A očitno so Trumpove izjave med nekaterimi lastniki zalegle. Lastnik Dallas Cowboys Jerry Jones je namreč javno potrdil, da kdorkoli v ekipi Dallasa, ki bo med himno klečal, ne bo igral — torej je Jones dejansko posvojil Trumpove misli iz shoda izpred dveh tednov, ko je predsednik izjavil točno to. “Lastniki morajo tiste igralce, ki bodo med himno klečali, pustiti na klopi za rezervne igralce,” je povedal prvi mož ZDA. Vprašanje je, kako zelo bi se Jones s to izjavo strinjal, v kolikor na naslednji tekmi Dallasa pokleknejo Dak Prescott, Ezekiel Elliott ali pa Jason Witten. Bi se Jones še držal svojih besed in posedel Prescotta, v kolikor bi se ta odločil za protest? Eno je mirno protestirati pred tekmo, ko to ne vpliva na ekipo in njihovo uspešnost, drugo pa je s svojimi odločitvami vplivati na končni izkupiček moštva.

Twitter

A vendarle je celoten problem potrebno gledati dvostransko — tako kot imajo igralci pravico do izražanja svojih prepričanj, to velja tudi za Trumpa in Penca, ki imata pravico izraziti svoje lastno mišljenje. A ko niti predsedniki niti podpredsednik javno ne spregovorita o problemu, zaradi katerega se je tovrstno gibanje med igranjem ameriške himne sploh pričelo, povzroča velik problem. Ko se bosta oba moža odločila javno spregovoriti o razlogu za protestiranje med igranjem himne, bo to prvi korak k temu, da se klečanje med igranjem himne konča. Razlog, zakaj se protesti ne končajo, je v tem, da vsakdo, ki želi opozoriti na to, da tovrstno početje morda ni moralno, uporabi pristop, ki popolnoma izbriše edini razlog, zaradi katerega so igralci sploh začeli s protesti — družbena neenakopravnost —, na katero pa niti Trump niti Pence med vsemi tviti in javnimi govori nista opozorila niti enkrat, ko pa je kajpak javno znano, v čem je težava. Poznavanje obeh strani, tako Trumpa in njegovih socialnih prepričanj, tako kot muhastih in spremembe željnih igralcev v ligi NFL, pa na obzorju ne prinaša nobenih sprememb — vsaj ne v bližnji prihodnosti. Ne namerava namreč kloniti niti ena niti druga stran, kar pa je izredno nevarno — vse do takrat bodo namreč protesti še naprej prisotni, po vsaki tekmi pa bodo na Twitter profilu voditelja svobodnega sveta prisotni komentarji, ki še bolj podžgejo igralce k želji po spremembah, a dokler sam ne bo pripravljen spregovoriti o resničnem in edinem pravem povodu za proteste, le-tem ni videti konca …

Twitter