Novo leto na SK: Komu divizija NFC sever?

NFL 1. Jan 201715:33 > 15:40
Getty Images

V nedeljo se bo v ligi NFL odvil zadnji krog rednega dela. Največ oči bo uperjenih v tekmo na Ford Fieldu, kjer Detroit Lions pričakujejo Green Bay Packers. Zmagovalec bo ostal prvak divizije poraženec pa lahko ostane tudi brez končnice.

“Win and in” tekma bo tudi zadnja tekma rednega dela sezone – tekma je bila namreč po porazu Lions proti Dallas Cowboys in zmagi Green Bay Packers nad Minnesota Vikings prestavljena na prime-time termin.

Tekma med Lions in Packers bo tako odločila končno sliko v končnici. Še pred petimi tedni so bili Packers ob izkupičku 4-6 in po štirih zaporednih porazih v izgubljenem položaju. Aaron Rodgers je po porazu proti Washington Redskins v 11. tednu sicer dejal, da lahko do konca rednega dela zmagajo na vseh tekmah – do sedaj so Rodgers in soigralci izpolnili obljubo in premagali Philadelphio, Houston, Seattle, Chicago in Minnesoto. Trenutno so Packers tisti, ki držijo prvo mesto v diviziji NFC sever. V kolikor bodo v nedeljo slavili Lions, bodo prvaki svoje divizije postali prvič po letu 1993. Lions so v letos zmagali na devetih tekmah, na kar sedmih pa so v zadnji četrtini zaostajali in nato uprizorili vrnitev ter zmago po preobratu. Prvo tekmo letos so na Lambeau Fieldu dobili Packers s 34:27. Tekma se na Sport Klubu 1 začne v noči na ponedeljek ob 2:30.

Veliko vlogo pri razvrstitvi v NFC bo imela tudi tekma med Washington Redskins in New York Giants. Za Redskins šteje samo zmaga – s to bi si zagotovili končnico ne glede na to, kdo zmaga na obračunu med Packers in Lions. Redskins bodo v primeru zmage končali na šestem mestu konference, medtem ko bodo Giants zagotovo peti, ne glede na izid nedeljske tekme. Z 10 zmagami je edina skrb Bena McAdooja to, ali bo v igro poslal vse svoje najboljše igralce ali pa bo se bo v temo podal z rezervami. Giants bodo kot wild-card ekipa igrali že prihodnji konec tedna, zato bi bil teden počitka za Elija Manninga, Odella Beckhama Juniorja, Janoris Jenkinsa ter ostale dobrodošel. Kako se bodo odločili pri Giants, še ni znano, saj McAdoo o tem ta teden ni želel govoriti. V primeru, da bo za Giants zaigral Beckham, nas čaka zanimiv dvoboj lovilca Giantsov proti cornerbacku Redskinsov Joshu Normanu, ki sta se preteklo sezono zapletla v verbalni prepir. Prvo letošnje srečanje so z 29:27 dobili Redskins.

Zanimivo bo tudi v AFC, kjer bosta tekmi med Denver Broncos in Oakland Raiders ter Miami Dolphins in New England Patriots odločili končno pozicioniranje v konferenci. Raiders bodo na gostovanju pri Broncosih z rezervnim podajalcem Mattom McGloinom skušali preprečiti napak Oaklanda na prvo mesto v konferenci – kar bi Raidersom omogočili Dolphins, če premagajo Patriots. Dolphins imajo pred tekmo proti Patriotsom odlične obete, saj so zmagali na zadnjih treh domačih tekmah proti Patriotsom. Gostje iz Foxborougha si poraza tokrat ne smejo privoščiti, saj so ravno lani v zadnjih dveh tednih zapravili prvo mesto v konferenci, zaradi česar so morali finale konference AFC igrati v gosteh. Pri Patriotsih so v minulih dneh poudarjali, kako pomembno je, da redni del sezone končajo z zmago. V primeru zmage bi pot do Super Bowla v konferenci AFC vodila preko Gillette Stadiuma, v nasprotnem primeru pa bi bili ob porazu New Englanda in zmagi Oaklanda v Denverju Raiders tisti, ki bi imeli prednost domačega terena.

Za Broncos bosta sicer tokrat igrala tako Trevor Siemian kot Paxton Lynch, ni pa še znano, kdo bo dobil več igralnega časa. Broncos bodo tokrat igrali brez Demarcusa Wara, ki je bil že med tednom poslan na injured reserve, hkrati pa zaradi poškodbe hrbta tudi pod kirurški nož. Na nekaj igralnega časa lahko računa tudi Tony Romo, ki na tekmi rednega dela ni zaigral že od lanskega zahvalnega dne, si pa bo Romo razdelil igralni čas z Dakom Prescottom in tretjim podajalcem ekipe Marcom Sanchezom. Cowboys sicer tokrat gostujejo pri Philadelphia Eagles.

V nedeljo se bo za 20 ekip sezona končala, medtem ko se za 12 moštev vse začenja ponovno. Zanimivo bo tudi, kje se bodo v ponedeljek odvile trenerske spremembe. Los Angeles Rams, Jacksonville Jaguars in Buffalo Bills so v preteklih tednih že odpustili svoje trenerje, zanimivo pa utegne biti tudi pri San Fracisco 49ers, San Diego Chargers in Chicago Bears.

Liga NFL, 17. teden

Cincinnati Bengals – Baltimore Ravens