Saga Antonio Brown se iz Oaklanda seli v New England

NFL 8. Sep 201914:52 > 15:15

Antonio Brown, eden najboljših lovilcev lige NFL, ni več član Oaklanda. Po 181 dneh in številnih pripetljajih, predvsem javnih, so se pri Raidersih v soboto odločili, da imajo Brownovih izpadov dovolj in da je čas, da Antonio odide.

Po burnih treh dneh je Oaklandu v soboto prekipelo in ekipa se je odločila, da Browna odpustijo in mu pustijo, da si poišče drugo sredino. A igralec, kot je Brown, ni dolgo čakal na novo priložnost. Ponudili pa so mu jo — na ogromno presenečenje — New England Patriots.

S Patriots je Brown podpisal enoletni dogovor, vreden do 15 milijonov dolarjev, pri čemer pa pogodba vsebuje t. i. signing bonus. Le-ta je v Brownovem primeru vreden devet milijonov. Brown je tako ekspresno hitro dobil novo priložnost, ki pa ponuja več odgovorov kot vprašanj.

Nekateri dogovori med igralci in klubi se namreč obnesejo odlično, spet drugi ne. Dogovor med Brownom in Raiders je bil majav že od samega začetka. Burnih slabih šest mesecev je zaznamovala drama, ki je na vrata Oaklanda potrkala skupaj s prihodom superzvezdniškega lovilca.

Oakland se je tako že drugo leto zapored nosilcu svoje igre odpovedal tik pred začetkom sezone — tokrat je Browna odpustil le dva dni pred prvo tekmo v sezoni, ki jo bodo v Monday Night Football digral z Denver Broncos, tekmo pa si boste lahko v živo ogledali tudi na Sportklubu, medtem ko so lani vsega devet dni pred pričetkom sezone opravili posel s Chicagom in k Bearsom poslali Khalila Macka.

Drama se je pričela na začetku pripravljalnega kampa, ko je imel Brown ožuljena stopala. Sledila je saga s čelado, pri čemer je Brown grozil celo s podobnim scenarijem kot ga je lani uprizoril njegov nekdanji soigralec LeVeon Bell, zdaj tekač New York Jets. Brown namreč ni želel nositi novih čelad, ki jih je liga pripisala. Nekako se je nato le pomiril, a minulo sredo prejel obvestilo generalnega menedžerja Mika Mayocka. V pismu mu je Mayock sporočil, da bo Brown ob približno 50.000 dolarjev, saj je neupravičeno izostal na nekaj treningih.

To je vodilo v besedni obračun med Brownom in Mayockom, pri čemer je lovilec na svojega nadrejenega vpil pred soigralci, ob tem pa nanj odložil še nekaj kletvic, kar je v profesionalnem športu ali kateremkoli drugem delovnem okolju absolutno nedopustno. Četrtkovo dogajanje na treningu je vodilo v prepričanje, da Brown na tekmi proti Broncosom ne bo zaigral.

A tu se zadeva šele začne dobro zapletati: v petek je Brown vendarle prišel na trening Raidersov in se opravičil, kar je zadostovalo, da ga je Gruden uvrstil nazaj v ekipo za prihajajočo tekmo. Zadeva je znotraj pisarn v Alamedi očitno ponovno eskalirala v petek, kar je privedlo do tega, da je Brown v petek zvečer objavil videoposnetek, kar deluje kot privaten pogovor med Brownom in Grudnom.

V soboto zgodaj zjutraj po pacifiškem času pa je Brown svoje negodovanje nad Raidersi, ki so njegov izpad z Mayockom kaznovali s 215 ameriškimi tisočaki in razveljavitvijo dela pogodbe, v katerem bi Brown ne glede na vse prejel 30 milijonov dolarjev, izrazil na Instagramu. Zapis je med drugim vseboval “Release me @raiders” oziroma “odpustite me @raiders”, kar so vodilni upoštevali in Brownu izpolnili željo. “Dovolj je pač dovolj,” je po sobotnem treningu povedal Gruden. “Sem pa ponosen na našo ekipo, na igralce, trenerje, lastnike. Poskusili smo vse, da bi se nam izšlo. Antoniu v prihodnosti želimo vse najboljše,” je še dodal Gruden.

Ob početju Browna je vprašljivo le to, ali je bil tako hiter konec v Oaklandu pričakovan. Že v Pittsburghu je dvakrat razburkal slačilnico — najprej januarja 2017, ko je v živo prenašal dogajanje in govor trenerja Mika Tomlina po uvrstitvi Steelersov v končnico. Stvari so se v Pittsburghu zaključile v 17. tednu lani, ko se Brown ni prikazal na trening pred odločilno tekmo Steelersov, razlog pa je bil precej sebičen.

Brownu ni bilo po godu, da je nagrado za največjega teamplayerja prejel njegov kolega v lovilskih vrstah Juju Smith-Schuster. Brown je nato dobesedno izsilil menjavo v Oakland, kjer pa je, potem ko so pri Raidersih iz pogodbe razveljavili prej zagotovljenih 30 milijonov, ponovno izsilil izhod.

Brown za Patriots ne bo mogel igrati do drugega tedna, ko aktualne prvake čaka tekma z Miamijem, je pa zanimivo predvsem, da so izmed vseh ekip, ki so se zanimale za Browna, največ interesa pokazali prav Patriots. Njihov trener Bill Belichick namreč visoko ceni predvsem igralce, ki se ne obnašajo zvezdniško, pač pa raje svoj talent usmerijo v početje na igrišču in doprinesejo k ekipnemu uspehu.

Kako točno se bo Brown obnesel v domu šestkratnih prvakov lige NFL bo pokazal čas. A morda bo prav trda roka enega izmed najboljših trenerjev vseh časov Browna le spametovala do te mere, da se namesto pranju perila na socialnih omrežjih raje posveti svoji predstavi na igrišču.