NFL: Ekspresen konec Ravensov in nor preobrat v Kansasu

NFL 13. Jan 202011:38 > 11:51

Divizijski vikend je prinesel nove štiri odlične tekme in vsaj eno presenečenje. Baltimore Ravens so svojo sanjsko sezono končali proti nezaustavljivim Tennessee Titans. Houston Texans so hitro povedli, nato pa niso našli odgovora na razigrane Kansas City Chiefs.

Tekma v Kansasu je bila — vsaj po zanimivosti — tekma vikenda. Houston Texans so po dobrih 15 minutah vodili že z 21:0. Ob možnosti za povišanje vodstva pa se trener Texansov Bill O’Brien ni odločil za igro v četrtem poskusu za nekaj inčev, pač pa so Texans ustrelili na gol.

Nekaj iskric je v ekipo Chiefsov prineslo 58 jardov dolgo vračanje žoge Mecola Hardmana, po katerem so Chiefs znižali rezultat na 24:7. A na naslednji posesti so Texans zabili žebelj v svojo krsto, saj so na lastnih 31 jardih poskušali s t. i. fake puntom, namero Duka Johnsona pa je odlično prebral Daniel Sorensen.

Odločitev O’Briena je bila slaba, saj so s tem na Chiefsom na pladnju ponudili dodatno zmanjšanje zaostanke, razigrani Mahomes ni izpustil iz rok. Do konca polčasa so namreč Chiefs dosegli še tri touchdowne in popolnoma spremenili momentum ter potek igre. Ob polčasu so domači torej vodili z 28:24.

V drugem delu so Texans še upali na preobrat. Deshaun Watson in napad so igrali zrelo za zmago, a kaj ko njihova obramba ni bila zmožna ustaviti Mahomesa in druščine. Aktualni MVP lige je podal za 321 jardov in pet touchdownov — kar tri je dosegel Travis Kelce, dva po zraku pa je prispeval Damien Williams, ki je, tako kot Kelce, skupno dosegel tri. Tudi obramba Chiefsov je sicer v drugem delu stopila na plin in odlično brala t. i. play call Texansov, katerih sezona se je — ponovno — končala na divizijski vikend.

Presenetljivo, morda celo šokantno hitro pa se je sezona na divizijski vikend končala za najboljšo ekipo konference AFC. Tennessee Titans so namreč po skalpu pri aktualnih prvakih New England prejšnji teden tokrat presenetili še Baltimore Ravense in jih poslali na predčasen dopust.

Varovanci Mika Vrabla so pričeli silovito in hitro povedli s 7:0, potem ko je Ryan Tannehill v končni coni izvrstno našel Jonnuja Smitha. Na naslednji posesti so Ravens iskali izenačenje, a se je posest končala s prestreženo žogo, po kateri so Titans ponovno dosegli točke in na začetku druge četrtine vodili že s 14:0. Baltimoru je uspelo znižanje rezultata na 14:3, kar je bil tudi izid polčasa.

V drugem delu se Titans niso ustavili. Derrick Henry je bil ponovno junak tekme — prejšnji teden je s 180 jardi postavil rekord po pretečenih jardih za tekača v končnici, ki pa ga je tokrat še popravil. Dosegel je namreč 195 jardov, temu pa dodal še podajo za touchdown.

Ravens so bili namreč ob zaostanku s 6:28 že v izgubljenem položaju. Lamar Jackson je sredi zadnje četrtine vendarle našel končno cono prek Haydena Hursta, a je bilo ob zgrešeni konverziji za dve točki znano, da bo napredoval Tennessee. Titans so ponovno izjemno uspešno krotili najnevarnejša orožja Baltimora v napadu — vključno z Jacksonom.

Kar bode v oči je predvsem podatek, da so Ravens delali zanj izjemno nenavadne napake: Jacksonovi dve prestreženi podaji, ena izgubljena žoga in kar tri neuspešne konverzije četrtega poskusa za en jard, potem ko so v rednem delu sezone uspešno pretvorili vseh osem poskusov.

Titans, ki so od vseh ekip v končnici pokazali najbolj konstantno igro, se bodo za vozovnico za Miami v nedeljo potegovali s Chiefs.

Presečenj pa niso dovolili San Francisco 49ers, ki so gostili Minnesota Vikings. Slednji so imeli na krilih zmage v New Orleansu minuli teden izjemno visoke apetite po presenečenju v Santa Clari, a domači tega niso dopustili po zalsugi izjemne obrambe in odlične igre po tleh.

Jimmy Garoppolo in soigralci so prešli v zgodnje vodstvo, kar so pri Vikings še zmogli izenačiti z navezo Kirk CousinsStefon Diggs, ki je poskrbela za izjemen, 41 jardov dolg touchdown. A po tem je bil promet bolj enosmeren, saj je obramba domačih prestavila v višjo prestavo, napad 49ersov pa se je ob izvrstni predstavi svoje obrambe pred finalom konference prihodnji teden lahko nekoliko odpočil.

Prvo ime 49ersov je bil Richard Sherman, ki je v drugem polčasu prestregel podajo Cousinsa, po kateri so 49ers zadeli za 24:10. Skupno so v drugem polčasu domači dve izgubljeni žogi Minnesote pretvorili v 10 točk, kar je zadostovalo za zmago, a Sherm ne more verjeti, da nekaterih še vedno niso prepričali.

Še naprej nas podcenjujejo. A vse kar lahko naredimo mi je, da igramo dobro, kar smo danes tudi storili. Vsekakor je dobro tudi to, da smo pretežno vsi zdravi,” je po tekmi dejal Sherman. V postavo 49ersov so se namreč vrnili Kwon Alexander, Dee Ford in Jaquiski Tartt, s čimer so Niners igrali tako dobro, kot v prvi polovici rednega dela sezone, nasprotnika pa so omejili na borih 147 jardov v napadu.

Ob tem so Vikings dosegli skromnih sedem prvih poskusov, kar je bilo absolutno premalo za novi skalp ene izmed vodilnih ekip. 49ers so tako dobili tekmo v končnici šele prvič po šestih letih, prihodnjo nedeljo pa se bodo borili za vstopnico na Super Bowl, kjer so nazadnje nastopili v sezoni 2012.

Premalo pa so pokazali tudi Seattle Seahawks, ki so gostovali na Lambeau Fieldu v Green Bayu. Packers so namreč krenili silovito in tik pred koncem polčasa vodili že z 21:3. V prvem polčasu se je izkazal Aaron Jones, ki je skupaj pretekel 62 jardov, v drugi četrtini pa poskrbel za dva touchdowna. Svoj delež je doprinesel napad, ki je bil v tej sezoni večkrat pod drobnogledom kritikov, a sta ga tokrat z izjemnimi potezami reševala Aaron Rodgers in Davante Adams.

Adams je v svojo statistiko vpisal neverjetnih 160 jardov in dva touchdowna, vseh osem ujetih žog pa je pretvoril v prvi poskus za Packerse. A kljub zaostanju 18 točk v prvem polčasu se Seahawks niso predali. V drugem polčasu so se namreč vrnili in ob zaostanku 17:28 so prek Marshawna Lyncha izid znižali na 28:23. Konverzija za dve točki sicer ni uspela, saj je Jaire Alexander na t. i. corner blitzu podrl Russella Wilsona. Do konca se Seahawksom ni uspelo prebiti blizu končne cone, saj je napad Packersov vzdržal, odločilni prvi poskus — tudi z nekaj sodniške pomoči — pa je pridelal nekdanji član Seahawksov, Jimmy Graham.

Odlično je igrala tudi obramba Packersov, pri čemer sta ponovno blestela oba Smitha, Zadarius in Preston. Oba sta dosegla po dva sacka, s čimer sta Wilsona stalno nadlegovala in nista pustila, da razvije svojo značilno igro izven žepa.

Packers bodo z nedeljsko zmago tokrat ponovno obiskali Santa Claro in 49erse, kjer so se enkrat letos že opekli, a tokrat pričakujejo drugačen rezultat.