Za naslov svetovnega prvaka Kanada in Finska

Hokej 5. Jun 202119:40 > 20:20 0 komentarjev
(Foto: AP Photo/Sergei Grits( Guliver Images)

Hokejska reprezentanca Kanade je prvi finalist svetovnega prvenstva elitne skupine v Latviji, potem ko je v današnjem prvem polfinalnem obračunu premagala ZDA s 4:2 (1:1, 1:0, 2:1). Njen nasprotnik v jutrišnjem finalu bo Finska, ki je bila z 2:1 (2:0, 0:1, 0:0) boljša od Nemčije.

Potem ko so hokejisti Kanade v četrtfinalu presenetili močne Ruse, so bili tokrat boljši še od sosedov Američanov in se jim tako maščevali za visok poraz v skupinskem delu (1:5). Kanadčani so tekmo začeli odlično, saj jih je že v tretji minuti v vodstvo popeljal Brandon Pirri.

ZDA so še pred zaključkom prve tretjine izenačile prek Colina Blackwella, v zaostanku pa se znova znašli v 25. minuti, ko je Kanado v vodstvo povedel Andrew Mangiapane. Hokejist Calgaryja je zadel tudi na začetku tretje tretjine, tri minute pozneje pa je zaostanke na 2:3 znižal Alexander Chmelevski.

Američani so v zaključku tekme usmerili vse sile v napad, z gola potegnili tudi svojega vratarja, kar je izkoristil Justin Danforth, ki je plošček poslal v prazno mrežo in postavil končni izid 4:2 za Kanado.

Kanadski hokejisti, ki so v prvenstvo vstopili izredno slabo in se komaj prebili v izločilne boje, se bodo v jutrišnjem finalu v Rigi (ob 19:15) pomerili z boljšim iz dvoboja med svetovno prvakinjo Finsko in Nemčijo. Pred tem bo ob 14.15 na sporedu še tekma za tretje mesto.

Finci še četrtič v velikem finalu

Tako kot ZDA in Kanada sta se tudi Finska in Nemčija pomerili že v predtekmovalni skupini B. Tedaj so bili z 2:1 boljši Finci, ki so z identičnim izidom slavili tudi danes. Aktualni prvaki izpred dveh let bodo tako znova branili lovoriko – po letih 1995, 2011 in 2019 je to že njihov četrti finale. Nemci so po drugi strani v svojem šele drugem polfinalu po letu 2010 ostali brez prvega velikega finala.

Tega sta jima preprečila Iira Pakarinen in Hannes Björninen, ki sta nemškega vratarja Mathiasa Niederbergerja premagala v 14. in 19. minuti. Nemčijo je z zelo natančnim strelom z modre linije v igro za zmago v drugi tretjini vrnil Matthias Plachta, a so morali kljub številnim napadom in pritisku na koncu priznati premoč tekmecu.