Gaviria najhitrejši na začetku, Froome (že) v težavah

Kolesarstvo 7. Jul 201816:56 > 17:01
Chris Graythen/Getty Images

Chris Froome je pohod na peto zmago na francoskem Touru začel s padcem v prvi etapi, ki mu je prinesel dobro minuto zaostanka. V sprintu je imel največ moči debitant na "materi vseh dirk" Fernando Gaviria.

Že prva etapa letošnjega Toura je potrdila, da dirka od začetka do konca ne prizanaša nikomur. Lanskoletni zmagovalec Chris Froome je padel pet kilometrov pred ciljem, ko je vozil ob robu ceste in po stiku z enim od ostalih kolesarjev zapeljal v travo in padel, vendar se s spretno reakcijo izognil bržkone usodnemu padcu za nadaljevanje dirke. Britanec se je hitro pobral in v cilj pripeljal z odrgninami na desnem ramenu, vse skupaj pa plačal z 61 sekundami zaostanka za rumeno majico.

Na čelu peletona je ciljni šprint dobil kolumbijski kolesar Fernando Gaviria. Zanimivo, da je član ekipe Quick-Step Floors lani dobil štiri etape Dirke po Italiji, na Touru pa nastopa prvič. Drugo mesto je zasedel svetovni prvak Slovak Peter Sagan, tretje pa Nemec Marcel Kittel.

Ob Froomu so zaradi padcev ali okvar koles veliko nepotrebnih izgubili tudi Adam Yates, Richie Porte in tudi kolumbijski hribolazec Nairo Quintana, ki mu je v zadnjih kilometrih počila zračnica.

Oba slovenska predstavnika sta v cilj prišla brez težav in v času zmagovalca. Kristijan Koren je na koncu zasedel 30. mesto, Primož Roglič pa 54.

Gaviria je z zmago na 189 kilometrov dolgi etapi postal šele drugi Kolumbijec po Hugu Peni, ki je oblekel rumeno majico vodilnega na največjem kolesarskem spektaklu na planetu.