Dirka po Sloveniji: Na odgovor Tadeja Pogačarja še čakajo

Kolesarstvo 6. Maj 202114:13 > 16:10 0 komentarjev
Dirka po Sloveniji se bo letos začela na Ptuju in zaključila v Novem mestu. (Foto: Twitter)

Okoli letošnje dirke po Sloveniji je še kar nekaj neznank, saj še vedno ni jasno, ali bo na njej nastopil domači kolesarski as Tadej Pogačar pa tudi, ali jo bodo lahko v živo spremljali gledalci. Je pa zato že potrjena trasa, na kateri bodo kolesarji med 9. in 13. junijem v petih etapah prekolesarili 803,7 km.

Po letu premora se med 9. in 13. junijem na naše ceste znova vrača dirka po Sloveniji. V svoji že 27. izvedbi bo čez dober mesec dni postregla s skupno 803,7 kilometri trase, ki jo bodo kolesarji prevozili v petih etapah. Kot so na današnji novinarski konferenci razkrili organizatorji, bo na njej sodelovalo 19 ekip, od tega štiri s svetovne serije (UAE, Astana, Bahrain – Victorious in BikeExchange) ter še osem prokontinentalnih in šest kontinentalnih. Precej večja neznanka po drugi strani ostajajo imena tekmovalcev. Po besedah organizacijskega direktorja Bogdana Finka bo na dirki nastopilo med 130 in 140 kolesarjev, saj še ni jasno, ali bodo vsa moštva prišla v popolnih postavah.

Kolesarska dirka po Sloveniji je letos uvrščena v razred pro series, kar je po kakovosti takoj za dirkami svetovne serije. Konkurenca je raznolika, v kar nekaj ekipah pa nastopajo tudi naši kolesarji. Veliko je bilo govora, ali pride tudi Tadej Pogačar, vendar s strani organizatorjev njegove potrditve še nimamo. Prav tako še ni znana uradna ekipa Bahrain – Victoriousa. A do dirke je še 30 dni in verjamem, da bodo 72 ur pred dirko imena nastopajočih že znana,” je povedal Bogdan Fink.

Dodal je, da so v organizacijskem odboru vseeno optimistični, saj ima kolesarska dirka po Sloveniji že vrsto let agencijo v Italiji, ki se dogovarja z vsemi ekipami svetovne serije. “Kot veste, so poleg športnega direktorja Andreja Hauptmana in Tadeja Pogačarja tam še Jan Polanc in drugi,  zato je bilo lažje doseči dogovor. Smo optimistični in pričakujemo, da bo Tadej na koncu le prišel. Morate pa razumeti, da v tem trenutku tega ne moremo potrditi,” je še dejal direktor dirke po Sloveniji.

 

Med redkimi, ki so se pod udeležbo na slovenski pentlji že podpisali, je član BikeExchangea Luka Mezgec, če bo zdrav prekolesaril do cilja dirke po Italiji, pa v Slovenijo zagotovo prihaja tudi španski zvezdnik in lani četrti s Tour de Francea Mikel Landa (Bahrain – Victoriousa) “Startne liste bodo tako pozno znane predvsem zaradi Gira d’Italie, saj nihče ne ve, v kakšnem stanju ga bodo kolesarji zaključili. Če pride do bolezni in padcev, se zadeva lahko hitro spremeni. Za Bahrain – Victorious vem, da bo med slovenskimi tekmovalci velika želja za nastop,” je pojasnil 32- letni Luka Mezgec. Med potencialnimi udeleženci se sicer omenja tudi nekdanja zmagovalca dirke po Sloveniji in člana UAE Rafala Majko in Diega Ulissija, željo po prihodu pa je po zagotovilih Mezgeca izrazil tudi njegov moštveni kolega Esteban Chaves.

Kdor osvoji Sveto Goro, si zasluži končno zmago

Prva etapa bo sicer kolesarje vodila od Ptuja do Rogaške Slatine (151,5 km), v kateri organizatorji pričakujejo boj sprinterskih ekip. Sledila bo etapa od Žalca do Celja (147 km), ki se bo zaključila z atraktivnim, en kilometer dolgim strmim vzponom na celjski grad, medtem ko bo tretja etapa med Brežicami in Krškim (165,8 km) postregla z vzponom na Sremič 20 kilometrov pred ciljem.

Status kraljevske bo tokrat pripadel četrti etapi od Ajdovščine do Nove Gorice (164,1 km). Vključuje pet gorskih ciljev ter izredno zahteven vzpon na Sveto Goro. “Kdor osvoji Sveto Goro, si zasluži, da postane končni zmagovalec,” so na spletni strani zapisali organizatorji.

Začetek zadnje etape bo v ljubljanskem BTC in bo sovpadal tudi z začetkom maratona Franja. Bogdan Fink je na tiskovni konferenci pojasnil, da bo več o maratonu znanega naslednji teden, je pa jasno, da bo trasa zadnje, ravninske etape najdaljša (175,3 km) in se bo zaključila v Novem mestu. “Letošnja trasa je zelo atraktivna in veseli me, da so etape krajše, zaradi česar bo dirkanje bolj intenzivno, posledično pa tudi zaključki atraktivnejši,” je ocenil Mezgec.

Kolesarski praznik brez navijačev?

Za kolesarski praznik na slovenskih tleh utegnejo ostati prikrajšani predvsem navijači. Kljub odpiranju javnega življenja je namreč obiskovanje športnih prireditev v Sloveniji še vedno prepovedano. Če bo epidemiološka slika enaka zdajšnji, bo torej bodrenje tekmovalcev ob cestah ter na začetkih in koncih etap prepovedano. “Vse je odvisno od trenutne situacije. Če bo dirka organizirana kot javna prireditev, bodo gledalci lahko prisotni, v nasprotnem primeru njihovo zbiranje ne bo dovoljeno,“ je poudaril predstavnik policije Matjaž Leskovar.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!