Zmaga Ewanu, odstop Lande

Drugi športi 12. Maj 202118:12 > 18:59 0 komentarjev
Caleb Ewan je dobil še drugo etapo Gira. Foto: Guliverimage

Avstralec Caleb Ewan je zmagovalec pete etape na dirki po Italiji. Na 177 kilometrov dolgi etapi od Modene do Cattolice je bil član ekipe Lotto Soudal v ciljnem sprintu hitrejši od Giacoma Nizzolija in Elie Vivianija.

Po včerajšnjem dnevu, ko so kolesarji opravili z eno zahtevnejših etap prvega tedna letošnjega Gira, je bila današnja znova namenjena sprinterjem. Povsem ravninska etapa se je končala s sprintom glavnine, v katerem je bil najmočnejši Ewan, drugo mesto je že skupno 11. na Giru zasedel Italijan Giacomo Nizzoli (Team Qhubeka), tretji je bil njegov rojak Elia Viviani (Cofidis).

“Moja zmaga za nas pomeni olajšanje. Že od februarja nisem zmagal, dobro se nismo odrezali niti v prvi sprinterski etapi tukaj, zato smo čutili kar precej pritiska. Danes pa smo presegli sami sebe. Kolegi so me svežega pripeljali na cilj, me na nevarnih ovinkih na koncu tudi uspešno varovali, v zaključku pa sem imel najmočnejše noge. Pred dirko smo si zadali cilj, da zmagamo na eni etapi, kar pa ne pomeni, da ne želimo biti boljši še kdaj,” je bil na cilju zadovoljen Avstralec, ki je zabeležil 48. zmago v karieri, četrto na Giru.

Zaključek etape je bil sicer precej nevaren. Padel je zmagovalec včerajšnje etape Američan Joe Dombrowski, ki je v skupnem seštevku zdrsnil na 48. mesto z več kot osmimi minutami zaostanka. Na tleh se je znašel tudi Rus Pavel Sivakov (Ineos Grenadiers), zgodba dneva pa je jasno odstop Španca Mikela Lande. Zanj je bil usoden cestni otok, član Bahrain Victoriousa pa je po padcu obležal na tleh in ni prišel do cilja, z reševalnim vozilom so ga odpeljali v bolnišnico. Zaradi padca kapetana sta precej zaostala tudi oba Slovenca Jan Tratnik in Matej Mohorič, saj sta nekaj časa čakala, če bo Bask lahko nadaljeval. Danes sta v cilj prikolesarila 5:05 za vodilnimi.

“Zaenkrat še ne vemo, kakšno je njegovo stanje, vemo samo, da ga vse močno boli. Ne vemo, ali si je zlomil ključnico, zapestje ali celo oboje. Res škoda, bil je kandidat za visoka mesta. Zdaj nam v boju za solidno uvrstitev ostajata Pello Bilbao in Damiano Caruso,” je dejal športni direktor ekipe Bahrain Franco Pellizotti.

Skupno vodstvo je obdržal Italijan Alessandro de Marchi, ki ima zdaj pred drugouvrščenim Belgijcem Louisom Vervaekejem (Fenix Alpecin) 42 sekund prednost, še šest sekund več zaostaja Portugalec Nelson Oliveira (Movistar). Mohorič je zdaj skupno 61. (+13:02), Tratnik je 79. (+15:01).

Jutri kolesarje čaka najtežja etapa prvega tedna, 160 kilometrov od Grotte di Frasassija do zaključnega vzpona na San Giacomo. Trije kategorizirani vzponi bodo verjetno spet poskrbeli za spremembe v boju za rožnato majico.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!