NFL: Drama v Kansasu, Tampa prek Svetnikov

Ameriški nogomet 18. Jan 202111:32 0 komentarjev
Tampa Bay Buccaneers

Nedeljska obračuna t. i. Divisional vikenda v končnici lige NFL sta prinesla nekoliko bolj napeta obračuna kot pa tista sobotna. V konferenčna finala sta napredovali ekipi Kansas City Chiefs in Tampa Bay Buccaneers.

Konferenčni finali tako ne bi mogli biti bolj drugačni. Na eni strani bosta na poziciji podajalca dva stara mačka, Aaron Rodgers in Tom Brady, na drugi pa Patrick Mahomes (najverjetneje) in Josh Allen.

A zmaga za Kansas City Chiefs vseeno ni prišla tako zlahka. Chiefs so v drugem polčasu izgubili Patricka Mahomesa, ki je utrpel pretres možganov, bili pa so v veliki nevarnosti, da izgubijo tudi tekmo. Vendar so Chiefs rešili obramba in rezervni podajalec Chad Henne — slednji v navezi z izjemno potezo Andyja Reida, ki je ohranil upanje na ponovno končno zmagoslavje Chiefsov (22:17).

Z Mahomesom ob igrišču je na sceno stopila obramba Chiefsov, ki je Brownse dobre štiri minute pred koncem srečanja prisilila v predajo žoge. Henne se je v tej posesti izkazal najprej z odlično podajo v tretjem poskusu za 13 jardov, potem pa je v odločilni in izjemno pogumni Reidovi potezi za prvi poskus našel še Tyreeka Hilla. S tem so Chiefs minuto pred koncem osvojili nov prvi poskus in dobili možnost, da se ura izteče do konca. “To je razlog, zakaj imamo tako radi Andyja,” je po tekmi povedal Tyrann Mathieu. “Vedno se znajde s pravo potezo,” je dodal.

Vendar obeti za Chiefs ob poškodbi Mahomesa niso bili optimistični. Podajalec Chiefsov je igro zapustil sredi tretje četrtine, ko so Chiefs vodili z 22:10. Po naletu nasprotnega igralca je Mahomes z glavo močno udaril ob igralno površino in ni bil pripravljen za nadaljevanje. Po 21 dneh premora je Mahomes podal za 255 jardov in en touchdown, enega pa je dosegel s tekom. Po odhodu ga je dokaj uspešno nadomestil Henne, pa čeprav je kmalu po prihodu v igro vrgel prestreženo podajo.

Darila Chiefsov Browns niso popolnoma izkoristili. Po zaostanku ob polčasu (3:19) so se v drugem delu približali in po podaji Bakerja Mayfielda prek Jarvisa Landryja prišli na devet točk zaostanka. S touchdownom Kareema Hunta so se v zadnjem delu približali še morebitnemu presenečenju, a so Chiefs prek naveze Henne-Hill osvojili nov prvi poskus in se bodo še tretjič zapored pomerili v konferenčnem finalu. Mayfield je podal za 204 jarde, touchdown in eno prestreženo podajo. Browns so kljub porazu prekinili nekaj negativnih nizov: post v končnici (2003), prva zmaga v končnici po letu 1994 in prva gostujoča zmaga v končnici (1969).

V nasprotju z obračunom dveh mladih podajalcev pa se je v New Orleansu odvilo najverjetneje zadnje srečanje med New Orleans Saints z Drewom Breesom in Tampa Bay Buccaneers s Tomom Bradyjem.

Tretja medsebojna tekma v letošnji sezoni je bila najboljša partija Buccaneers v tej sezoni. Bucs so si tako priigrali vstopnico za konferenčni finale, ki ga bo naslednjo nedeljo gostil Green Bay, medtem ko se Saints in Drew Brees – verjetno dokončno – odpravljajo domov.

Buccaneers so izkoristili štiri izgubljene žoge Saintsov in kar tri podarjene posesti pretvorili v točke. Dva touchdowna sta sledila po kratkih podajah na Mika Evansa in Leonarda Fournetta. Eno prestreženo podajo Breesa od skupno dveh je sredi zadnje četrtine ujel še Devin White, v tej posesti pa je nato za še en touchdown poskrbel Brady, ki je žogo v končno cono spravil po t. i. sneaku. Bucs so 4:57 pred koncem tako povedli za 10 točk, Brady pa bo nastopil že v svojem 14. konferenčnem finalu v 19 sezonah – sicer pa prvem v konferenci NFC. Za neverjetni 10. nastop na Super Bowlu se bo pomeril proti še enemu mojstru, Aaronu Rodgersu. “Trdo smo garali, da smo prišli do sem. Dve zmagi v gosteh sta zagotovo sladki. Sedaj nas čaka težka naloga – premagati moramo ekipo, ki trenutno igra vrhunsko. Aaron igra izjemno,” je po koncu tekme dejal Brady, ki je dosegel 199 jardov in dva touchdowna po zraku, enega je dosegel še po tleh.

Na drugi strani utegne biti konec neverjetne ere Breesa v Superdomu, saj naj bi se po 15 letih v dresu Saintsov po koncu sezone Brees odločil za pokoj. Če se bo to uresničilo, se veteran svoje zadnje tekme zagotovo ne bo rad spominjal – podal je za skromnih 134 jardov, en touchdown in tri prestrežene podaje. 42-letnik ima sicer pogodbo še za eno leto, vendar svojih načrtov za naslednjo sezono še ni razkril, vse bolj pa se namiguje, da naj bi se nekdanji prvak lige odločil za predčasno upokojitev. K odločitvi je verjetno doprineslo razočaranje v končnici v zadnjih štirih sezonah, po katerih so si Saints obetali več.

Tako je bilo tudi tokrat, predvsem po tem, ko so v tretji četrtini po drugem touchdownu Tre’Quana Smitha povedli z 20:13. Vendar nato so se začele napake, saj je Brees v želji, da se dokoplje do zmage, v naslednjih 20 minutah igre vrgel tri prestrežene podaje, kar so Bucs izkoristili in prišli do preobrata. Eno večjih razočaranj tekme je bil lovilec Michael Thomas, ki ni ujel ene same podaje.

Buccaneers bodo naslednji teden naskakovali drugi Super Bowl v zgodovini franšize, medtem ko se pri Saints utegnejo začeti priprave na življenje po Drewu Breesu.