Teran teče v potokih: Slovenija prek Hrvaške do brona!!

Rokomet ostalo 28. Jan 201722:21 > 22:27

Slovenski rokometaši so na svetovnem prvenstvu v Franciji osvojili bronasto medaljo, potem ko so v tekmi za tretje mesto premagali Hrvaško z 31:30. Hrvati so šli na odmor s prednostjo kar petih zadetkov, v drugem polčasu vodili že za osem, a se Slovenci niso predali, vstali od mrtvih in zmagali.

Za Slovenijo je to prva medalja na svetovnih prvenstvih in druga na velikih tekmovanjih. Pred tem so bili srebrni na evropskem prvenstvu v Sloveniji 2004. Takrat so na domačem turnirju v polfinalu prav tako premagali južne sosede. Slovenija se tako veseli zgodovinske prve medalje na svetovnih prvenstvih kateregakoli ekipnega športa.

Slovenci so po slabem prvem polčasu (13:18) do zmage prišli na spektakularen način, saj so že v 40. minuti zaostajali za osem golov (24:16) in vse je kazalo, da je tekma odločena, toda podalpska trma se je v zaključku izplačala.

Getty Image

Sledil je namreč neverjeten preobrat. Hrvati, ki so v petek igrali težak polfinale z Norveško, so padali iz minute v minuto, Slovenci pa so bili vse bolj samozavestni. V dramatični končnici je Darko Cingesar izenačil na 29:29, odločilni gol pa je na začetku zadnje minute dosegel Borut Mačkovšek.

Slovenija je sicer dobro odprla tekmo, saj je Marko Bezjak zabil za vodstvo 1:0. Hrvati so hitro prišli do izenačenja prek Luke Cindrića, a je za novo slovensko vodstvo poskrbel Matej Gaber. Sledilo je nekaj zapravljenih napadov na obeh straneh, potem pa se je zraigral hrvaški vratar Ivan Stevanović in južni sosedje so se odlepili na prednost s 5:3. Slovenci so imeli v napadu precej težav z visoko hrvaško obrambo 6-0, ki jo je nato le prebil Vid Kavtičnik za znižanje prednosti na 4:5.

Slovenci so proti koncu prvega polčasa psihološko vse bolj tonili, saj so bili fizično precej bolje pripravljeni od nasprotnika. Selektor Veselin Vujović je moral nekajkrat posredovati, vzel je minuto odmora, ki pa ni zalegla. Po njej je Nik Henigman, ki je zamenjal Boruta Mačkovška, znižal na 8:9. A sledila sta dva hrvaška gola za 11:8 v 19. minuti. Do konca prvega polčasa je prednost narasla na pet zadetkov.

Getty Image

Drugi polčas je s slovenskim golom odprl Gaber (18:14), na drugi strani pa se je Skok izkazal ob strelu Mamića, kar so slovenski rokometaši znali izkoristiti v protinapadu za zadetek Miha Zarabca (18:15). Vseeno so nato Slovenci na hitro izgubili nekaj, kar je izkoriščal predvsem Štrlek, dokler ni hrvaška prednost v 40. minuti narasla na osem zadetkov. Vujović je moral svoje varovance znova poklicati k sebi.

Hrvati so dolgo s čvrsto obrambo in raznovrstno igro v napadu Slovenijo držali na varni razdalji, čeprav je prednost v 50. minuti skopnela na štiri zadetke. Tedaj je moral reagirati tudi hrvaški selektor Babić. Kmalu zatem je bila Slovenija že na treh golih zaostanka, čeprav je bil izključen Mačkovšek. Hrvati so postajali vse bolj utrujeni, Slovenci so bili v naletu in se prek Mačkovška kmalu približali samo še na gol zaostanka. Ko so Hrvati po novi minuti odmora zapravili še en napad, je Cingesar izenačil na 29:29.

Najboljše so Slovenci prihranili za konec. Vratar Urban Lesjak je najprej ubranil poskus Štrleka, na drugi strani pa je Borut Mačkovšek zabil odločilni zadetek za tretje mesto slovenske reprezentance. Končni rezultat (31:30).

Getty Image

Za naslov svetovnega prvaka se bosta sicer v nedeljo zvečer pomerili branilska naslova prvaka, domačinka Francija, ki naskakuje že šesto zlato medaljo, in Norveška, ki je s prebojem v finale dosegla svoj največji uspeh. Tekma se bo začela ob 17:30.