Tuji športniki povzdignili svoj glas, slovenski molčijo

Drugi športi 18. Maj 202114:21 > 15:57 0 komentarjev
(Foto: Patrick Seeger/picture-alliance/dpa/AP Images)

Ob zaostrovanju izraelsko-palestinskega konflikta vse več vrhunskih športnikov opozarja na vojne zločine v Gazi, kar bi bilo še pred nekaj leti nepredstavljivo. S težkim srcem dogajanje v deželi svojega očeta spremlja tudi nogometaš in palestinski reprezentant Jaka Ihbeisheh, ki je o tem spregovoril za SportKlub.

Medtem ko Izrael kljub kršenju mednarodnega prava ne preneha s pošiljanjem svojih kopenskih in zračnih sil v Gazo, vse več ljudi po svetu ostro nasprotuje temu početju in zahteva takojšnjo prekinitev ognja. Ne le pozivi politikov, močno odmevajo tudi besede največjih športnih zvezdnikov, kar je bilo v preteklosti prej izjema kot pravilo.

Ko se je košarkarski center Philadelphie 76ers Dwight Howard leta 2014 na izraelsko bombardiranje Gaze odzval na twitterju s ključnikom “osvobodimo Palestino”, se je nanj usul plaz kritik. Pogrom nad njim je bil celo tako hud, da je sporočilo kasneje izbrisal in objavil novega, v katerem je zapisal: “Prejšnje sporočilo je bila napaka. Nikoli nisem komentiral mednarodne politike in je nikoli ne bom.”

A kot te dni ugotavljajo predvsem ameriški mediji, je stigma, da športniki ne smejo, oziroma nimajo pravice komentirati družbenopolitičnega dogajanja, sedem let pozneje dokončno stvar preteklosti. Do ključnega premika je bržkone prišlo po lanski smrti Afroameričana Georgea Floyda pod kolenom policista iz Minneapolisa.

Zločin je na ulice ameriških, pozneje pa tudi evropskih in avstralskih mest pognala na desettisoče ljudi, pozivom protestnikov, ki so od oblasti zahtevale odločnejšo držo v boju proti rasni diskriminaciji in policijskemu nasilju, pa so se pridružili tudi športniki.

Športni zvezdniki povzdignili svoj glas

V zadnjih dneh smo tako priča poplavi sporočil znanih športnikov na družbenih omrežjih, ki izražajo solidarnost s Palestino. V ZDA so veliko pozornosti vzbudile objave NBA zvezdnikov Kyrieja Irvinga, Damiana Lillarda in Jusufa Nurkića, na svojem instagram profilu pa sta sporočilo podpore palestinskemu narodu delili tudi ameriški nogometni reprezentantki Midge Purce in Tziarra King.

Averzija športnikov do politike, ki jo ima Izrael do Palestine, je še bolj izrazita zunaj ZDA, kjer glas ne povzdigujejo le posamezni športniki, temveč celotne ekipe. Liverpoolov superzvezdnik Mohamed Salah, je tvitnil: “Pozivam vse svetovne voditelje, vključno s predsednikom vlade države, ki je bila v zadnjih štirih letih moj dom, da storijo vse, kar je v njihovi moči, da se nasilje in ubijanje nedolžnih ljudi takoj ustavi. Dovolj je.”

Tudi njegov soigralec Sadio Mana je ravna podobno in objavil fotografijo palestinske mošeje Al-Aqse s sporočilom: “Svobodna Palestina.” Izjavo so prav tako podali turški branilec Leicester Cityja, Caglar Söyüncü, njegov soigralec Wesley Fofana, igralca Manchester Uniteda Paul Pogba ter ruska legenda mešanih borilnih veščin Kabib Nurmagomedov.

Od besed k dejanjem pa je prešel čilski nogometni klub Palestino. Moštvo, ki so ga ustanovili palestinski imigranti, je v znak protesta proti izraelski agresiji na igrišče zakorakalo s tradicionalnim arabsko ruto kefijo.

V Sloveniji je najbolje, če si tiho

Zgledu tujih stanovskih kolegov očitno ne sledijo slovenski športniki, pri čemer je redka izjema nogometaš drugoligaša iz Radomelj Jaka Ihbeisheh. Sin palestinskega očeta in palestinski reprezentant je dvignil kar nekaj prahu s tvitom, v katerem se je obregnil ob odločitev slovenske vlade, ki je v podporo Izraelu na svojem poslopju izobesila zastavo z Davidovo zvezdo. “41 nedolžnih otrok umrlo v Gazi do tega trenutka… A bomo še kakšno drugo zastavo izobesili?” se je vprašal Ihbeisheh in bi nemudoma deležen žaljivih komentarjev.

Moj namen ni bil, da se pod mojim tvitom ljudje začnejo prepirati, želel sem le opozoriti, da se je treba zavzemati za mir in da v sporu umirajo nedolžne žrtve, otroci. Še zdaleč ne zagovarjam Hamasa, a po drugi strani se mi ne zdi prav, da Slovenija podpira le eno stran. Morali bi se zavzemati za mir in stabilnost v regiji in iskati rešitve. Ne glede na to, da je moj oče Palestinec, ne bom trdil, da imajo Palestinci prav. Za konflikt sta vedno potrebna dva,“ trdi sogovornik.

Jaka Ihbeisheh: “S tvitom sem želel le opozoriti, da jo skupijo nič krivi civilisti.” (Foto: Twitter: @ihbeisheh)

Da se slovenski športniki občutljivih mednarodnopolitičnih tem izogibajo v širokem loku, ga sicer ne čudi, saj je v naši državi tako, “da je najbolje, če si tiho”. “Takoj ko izraziš mnenje, je že vse narobe. Mogoče se zato noče noben izpostaviti. A najdlje sežejo prav glasovi športnikov. Mislim, da ni nič narobe, če nekdo pove svoje stališče. Morda bi morala biti tega več,“ razmišlja 34-letnik.

V isti sapi priznava, da dogajanje na Bližnjem vzhodu spremlja s težkim srcem, ne nazadnje tam živijo njegova družina, prijatelji in soigralci. “Veliko jih živi v izraelskih mestih, kjer prebivajo tako Židje kot Arabci in jim ni lahko. Najbolj žalostno je, ko jih pokličem in mi pravijo, naj ne skrbim, češ, da so tega že navajeni. Grozno je, da vse skupaj pripelje tako daleč, da si tega navajen. Človeka zaboli srce. Ne more biti to del tvojega vsakdana,“ razloži Ihbeisheh. Kot še pristavi, ima po drugi strani še srečo, saj so oče in družina stran od najhujšega dogajanja in v njihovem kraju zaenkrat še ni prišlo do nasilja.

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!