Kranjec sezono začel s sedmim mestom

Žan Kranjec. Foto: SZS

Norvežan Lucas Braathen je zmagal na uvodnem veleslalomu sezone 2020/21 svetovnega pokala v alpskem smučanju. Na drugo in tretje mesto sta se uvrstila Švicarja Marco Odermatt in Gino Caviezel. Slovenec Žan Kranjec, drugi po prvi vožnji, je v finalu nato zdrsnil na sedmo mesto.

Čast otvoritve nove sezone svetovnega pokala za moške je pripadla Žanu Kranjcu. Naš smučar se je s progo na ledeniku Rettenbach spopadel izvrstno in v cilju zabeležil čas 1:08.19. Kar nekaj tekmovalcev je bilo blizu tega, da izboljša čas Slovenca, edini, ki mu je to uspelo pa je bil Švicar Gino Caviezel, ki se je na progi zadržal 6 stotink manj.

Razlike med tekmovalci so bile tudi sicer izredno majhne, saj se je v eni sekundi znašlo kar 14 smučarjev. Tretje mesto je zasedal Norvežan Henrik Kristoffersen, ki je za vodilnim zaostajal desetinko sekunde, še pet stotink več pa je za vožnjo potreboval Alexis Pinturault iz Francije.

Drugi Slovenec na startu je bil Štefan Hadalin, ki se je na pot podal 45. po vrsti. Načrt, da se prvič v karieri uvrsti v finale tekme v Soeldnu, se žal ni uresničil. Ob prihodu čez ciljno črto je namreč zasedel 35. mesto, po zadnji vožnji prvega teka pa je bil 38. Od finala ga je ločilo 45 stotink.

Štefan Hadalin je po tekmi dejal: “Z uvrstitvijo ne morem biti zadovoljen, moj cilj je bil finale, kar mi ni uspelo. Smučanje težko komentiram, moram pogledati video analizo, da bom lahko povedal kaj več. Je pa dejstvo, da nisem našel pravih občutkov, čez celotno progo je bilo veliko matranja in malo užitka, iskanja prave hitrosti in to se je potem tudi poznalo na času.”

Razplet prve tekme je bil dramatičen, žal pa je bil Kranjec med tistimi favoriti, ki so danes ostali brez najvišjih uvrstitev. Naš smučar je nastopil v času vodstva Norvežana Lucasa Braathna, ki je po uvodni vožnji zasedal peto mesto, medtem ko je bil drugi Švicar Marco Odermatt. V vožnji našega asa ni bilo kakšnih večjih napak, čas pa ga je na koncu vendarle popeljal na šesto mesto.

Poskus obrambe vodilnega položaja Caviezlu nato ni uspel, a se je Švicar lahko vseeno veselil tretjega mesta. To je tudi pomenilo, da je Kranjec prišel do zelo lepe uvrstitve na uvodu sezone, dan v Avstriji je namreč sklenil na sedmem mestu.

Žan Kranjec je po uvrstitvi na končno sedmo mesto dejal: “Prvi tek je bil zelo soliden, čutil sem, da imam še nekaj rezerve. V drugem se mi zdi, da sem se lotil pogumno, a sem imel težave, saj nisem narekoval tempa, ga je bolj proga. To se je poznala na času. Bili smo zelo skupaj in čim vožnja ni optimalna padeš nazaj in izgubiš kar nekaj mest. Na koncu je sedmo mesto, želel sem si več, a nek začetek je in lahko gremo optimistično naprej.”