Argentinska "fiesta" v Zagrebu

Davisov Pokal 27. Nov 201620:27 > 20:58
Facebook

Federico Delbonis je v odločilnem srečanju finala Davisovega pokala v Zagrebu s 6:3, 6:4 in 6:2 ugnal Iva Karlovića in s tem Argentini (v petem poskusu) prinesel prvo zmago v tem tradicionalnem reprezentančnem tekmovanju. Še pred tem je maratonski dvoboj med Čilićem in Del Potrom pripadel slednjemu.

Kljub temu, da so mnogi namigovali na odločitev za Leonarda Mayerja, se je kapetan Argentinske reprezentance Daniel Orsanic odločil za – že v petek zelo dobrega – Federica Delbonisa in zadel v polno. 26-letni levičar se je odločil za hiter ritem, med točkami si ni jemal veliko časa in včasih s servisom sploh ni čakal, da publika utihne.

Poleg tega je bil izjemno natančen, kadar je Ivo Karlović prišel na mrežo. Čustva je kazal redko, razen takrat, ko je dobil niz. Pa pojdimo lepo po vrsti. “Delbo” je Karloviću v prvem nizu pri izidu 3:2 vzel servis kar brez izgubljene točke in prvi del dobil s 6:3.

Delbonis je bil tudi v drugem nizu na nasprotnikov servis bolj aktiven. Pri izidu 4:4 je dobil priložnost, da povede, izkoristil skupno tretjo “brejk” priložnost v nizu in povedel s 5:4, nato pa brez večjih težav dobil še igro na svoj začetni udarec. Argentino je ločil le še en osvojen niz od prvega triumfa v 116-letni zgodovini tekmovanja.

V tretjem delu je odločilna prednost za Delbonisa prišla najhitreje. Že pri rezultatu 1:1 je Argentincu na “brejk” žogico uspel izvrsten “return”, nato pa v izmenjavi še čudovit lob, ki ga je Ivo sicer dosegel, a z robom loparja in “Delbo” je tudi v tretjem nizu povedel s prednostjo odvzetega servisa. Ker mu je kasneje uspel še en “brejk”, do konca pa se v igrah na svoj servis ni soočil z večjimi izzivi, se je argentinska “fiesta” v zagrebški Areni lahko začela.

Po letu 1981, ko so v Cincinnatiju izgubili od ZDA, sezoni 2006, ko so jih v Moskvi premagali Rusi, pa letu 2008, ko v Mar del Plati doma niso uspeli ugnati Špancev in naposled letu 2011, ko so jim pot do “solatne posode” v Sevilli spet preprečili Španci, je Argentina končno prišla do prvega naslova v Davisovem pokalu. David Nalbandidan je v finalu Davisovega pokala izgubil kar trikrat!

Argentina je šele druga ekipa v zgodovini tekmovanja za Davisov pokal, ki je čisto vse nasprotnike morala premagati v gosteh.