Đoković do 19. lovorike za grand slam!

ATP 13. Jun 202118:50 > 19:27 0 komentarjev
Đoković se veseli druge skupne zmage na Roland Garrosu, skupno pa 19. na turnirjih velike četverice. Foto: Guliverimage

Srbski teniški igralec Novak Đoković je v finalu Odprtega prvenstva Francije na stadionu Philippe Chatrier v Parizu premagal Grka Stefanosa Cicipasa. Prvi igralec sveta je uprizoril preobrat po zaostanku z 0:2 v nizih in slavil s 6:7, 2:6, 6:3, 6:2 in 6:4.

Novak Đoković je zmagovalec turnirja velike četverice v Parizu. V finalu je v francoski prestolnici ugnal Grka Stefanosa Cicipasa, za katerega je bil to prvi boj za lovoriko na grand slamih. Đoković je po preobratu in zaostanku z 0:2 v nizih prišel še do skupno 84. lovorike v karieri, na grand slamih pa ima zdaj 19 končnih zmag, s čimer le še za eno zaostaja za najboljšima v tej kategoriji, Rogerjem Federerjem in Rafaelom Nadalom.

V devetem medsebojnem obračunu – na šestih z današnjim vred je bil boljši Đoković – sta tekmeca v prvem nizu ponudila visoko raven tenisa, predvsem pa sta bila zelo izenačena. Cicipas je v prvi igri ubranil dve break priložnosti, nato pa sta bila tekmeca vse do enajste igre zelo suverena pri svojem začetnem udarcu. Takrat je Grk izgubil servis (6:5 za Srba), a mu je Cicipas vrnil z enako mero, tako da je odločala podaljšana igra. V njej je grški teniški zvezdnik, ki prvič nastopa v finalu grand slama, vodil že s 4:0 in 5:2, a se je Đoković vrnil in celo povedel s 6:5. Cicipas je nato osvojil tri točke zapored in dobil prvi niz.

Precej manj napet je bil drugi niz, ki ga je Grk dobil s 6:2 in povedel z 2:0 v nizih. Pri svojem začetnem udarcu je bil stoodstoten, v prvi in sedmi igri pa ga je vzel tekmecu in po le 35 minutah igre v drugem nizu povedel z lepo prednostjo. Đoković se je pred nadaljevanjem dvoboja znašel v izjemno težkem položaju.

A Beograjčan je še enkrat več pokazal, da je najboljši prav v najbolj kritičnih trenutkih. V tretjem nizu je bil bolj prepričljiv od Cicipasa, odločnost pa je pokazal predvsem v četrti igri, ko je tekmecu odvzel servis s peto break priložnostjo! Na svoj začetni udarec Đoković ni imel težav, izkoristil je že prvo zaključno žogico za 1:2 v nizih. Po njem je Cicipas k sebi poklical fizioterapevta in zahteval zdravniški odmor.

Cicipas je potreboval pomoč fizioterapevta. Foto: Guliverimage

Đoković je nadaljeval z boljšo igro tudi v četrtem nizu, kar je z dvema breakoma potrdil takoj na začetku in povedel s 4:0. Srb nato ni dovolil presenečenja, brez večjih težav je – z drugo zaključno žogico – izenačil na skupnih 2:2 in dvoboj popeljal v zadnji, peti niz.

V njem je Đoković prevladoval in Cicipasu ukradel servis v tretji igri, priložnost za to pa je imel tudi že takoj na začetku. V sedmi igri ob Srbovem vodstvu s 4:2 je moral Grk znova dvakrat ubraniti break priložnost, da je sploh ostal v igri. A to 22-letniku iz okolice Aten ni preveč pomagalo, saj je 34-letni Beograjčan še naprej delal manj napak v igri, predvsem pa se je zanašal na odličen servis. Peti niz je dobil s 6:4 (izkoristil je drugo zaključno žogico) in se veselil šele druge končne zmage v Parizu, prve po letu 2016. Postal je tudi prvi teniški igralec v zgodovini, ki je vse grand slame v karieri osvojil vsaj dvakrat.