Nova taktična mojstrovina Mercedesa

Avtomoto 9. Maj 202116:42 > 16:54 0 komentarjev
Nov dvoboj med Hamiltonom in Verstappnom je znova dobil prvi. Foto: Guliverimage

Na četrti dirke sezone formule 1 je na veliki nagrade Španije v Barceloni z drugačno taktiko zmagal Lewis Hamilton (Mercedes). Kot drugi je svojo stoto dirko za Red Bull končal Max Verstappen, na najnižjo stopničko je stopil Valtteri Bottas.

Pred tisoči gledalci v oblačni Barceloni je na dirkališču Montmelo do 98. zmage v karieri prišel Lewis Hamilton. Ta je v prvem ovinku sicer izgubil prednost iz včerajšnjih kvalifikacij, a je Britanec po nepričakovani spremembi taktike na koncu znova požel slavo in na barcelonskem dirkališču slavil že peto leto zapored. Max Verstappen je v stoti dirki za Red Bull rešil, kar se je rešiti dalo. Danes je osvojil še dodatno točko za najhitrejši krog, tako da v skupnem seštevku zdaj Hamilton vodi s 14 točkami prednosti (94:80). Na tretje mesto skupno se je prebil Bottas (47 točk), ki je tudi današnjo dirko končal na najnižji stopnički zmagovalnega odra. V konstruktorskem prvenstvu je Mercedes še povišal svojo prednost pred drugim Red Bullom.

V prvi deseterici so katalonsko preizkušnjo zaključili še 4. Leclerc, 5. Perez, 6. Ricciardo, 7. Sainz, 8. Norris, 9. Ocon in 10. Gasly.

Potek dirke

Na startu je Verstappen potegnil bolje od Hamiltona, se v prvem ovinku postavil na notranjo stran in smuknil v vodstvo. Britanec je moral popustiti, drugače bi prišlo do trčenja z agresivnim Nizozemcem. Za njima je na tretje mesto napredoval Charles Leclerc, ki je v četrtem ovinku prvega kroga prehitel Valtterija Bottasa. Dve mesti glede na včerajšnje kvalifikacije sta pridobila Ricciardo (po prvem krogu peti) in Perez (šesti) na račun Ocona in Sainza Jr.

V 7. krogu je v prenovljenem 10. ovinku obstal Japonec Juki Cunoda (Alpha – Tauri), ki mu je podobno kot na prostem treningu dirkalnik enostavno ugasnil. Na stezo je za kratek čas pripeljal varnostni avto, a to ni spremenilo vrstnega reda na vrhu.

Postanke v boksih med najboljšimi je otovoril Bottas ob koncu 23. kroga, le krog kasneje je k mehanikom zapeljal še Verstappen. Takrat je Hamilton za njim zaostajal manj kot sekundo, pri Red Bullu pa so si privoščili nepričakovano napako. Verstappnov postanek je trajal več kot štiri sekunde, a to Nizozemca ni stalo vodstva, še več: Hamilton je v bokse zapeljal šele ob koncu 28. kroga, Verstappen pa je imel pred njim po prvi menjavi gum kar šest sekund prednosti. Je pa za nekaj veselja v Mercedesovi garaži poskrbel Bottas – ta je ob menjavi pnevmatik skočil pred Leclerca na tretje mesto.

Aktualni svetovni prvak je nato z nekaj zaporednimi najhitrejšimi krogi močno stopil Verstappnovo prednost, kar nekajkrat je na startno-ciljni ravnini lahko odprl gibljivo zadnje krilce, a se mu enostavno ni dovolj približal, da bi ga lahko resneje ogrozil. Mercedes je zato poizkusil z drugačno taktično potezo, ob koncu 42. kroga še enkrat poklical Hamiltona na postanek (še enkrat na srednje trde gume), na kar pri Red Bullu niso reagirali. Britanec, ki je včeraj osvojil 100. najboljši startni položaj v karieri, je nato začel divji lov z mislijo na zmago.

Skoraj dve sekundi na krog hitreje je vozil od največjega tekmeca v skupnem seštevku, v 52. krogu od 66 se mu je brez večjih težav umaknil moštveni kolega Bottas. Takrat je zaostanek Hamiltona za Verstappnom znašal le še 11 sekund. Na manj kot sekundo razlike je prednost Red Bullovega dirkača padla v 59. krogu, le krog kasneje pa je Hamilton na startno-ciljni ravnini že švignil v vodstvo. Verstappen je šel nato po nove pnevmatike, da bi osvojil vsaj še dodatno točko za najhitrejši krog, kar mu je uspelo v 62. krogu.

Naslednja dirka bo čez dva tedna v Monaku, jasno tudi s prenosom na Sportklubu.