Po dveh letih spet v kneževini

Avtomoto 20. Maj 202111:20 > 11:24 0 komentarjev
Po letu dni premora bodo dirkači znova tekmovali v Monaku. Foto: Guliverimage

Danes se začenja podaljšani konec tedna pred peto dirko za svetovno prvenstvo v formule 1. Karavana je že zbrana v Monaku, kjer po tradiciji prva prosta treninga izpeljejo že v četrtek.

Po dveh tednih se v dirkalnike vračajo dirkači kraljice motošporta. Na vrsti je peta dirka sezone, ki bo potekala v glamuroznem Monaku, prav zaradi lokacije pa velja za najprestižnejšo na koledarju. Letos nekoliko manj, saj bo gledalcev in ostalih gostov manj kot običajno, a zato po enoletnem premoru – lani namreč dirkalniki po ulicah mesta ob Azurni obali niso hrumeli zaradi pandemije koronavirusa.

Po štirih preizkušnjah v letošnji sezoni vrh lestvice zasedata Britanec Lewis Hamilton in med konstruktorji njegovo moštvo Mercedesa. S tremi zmagami in en drugim mestom je za sedemkratnim svetovnim prvakov najuspešnejši start v sezono v karieri. Enako velja za njegovega najbližjega zasledovalca Maxa Verstappna (Red Bull), ki po dirkah v Bahrajnu, Imoli, Portimau in Barceloni za prvim mestom na lestvici zaostaja za 14 točk (80:94).

Naslednje bojišče obeh dirkačev bodo ulice Monaka, ki dirke prireja že od leta 1929, na koledarju pa je bil tudi leta 1950, ko je potekala prva uradna sezona tega motošporta. Od leta 1955 je potekala brez prekinitev, vse do lani, ko jo je organizatorjem zagodla pandemija novega koronavirusa. Skupaj z dirko v Le Mansu in dirko za 500 milj Indianapolisa velja za trojno krono motošporta. Na najkrajši stezi na koledarju (3,33 kilometra), kjer bodo dirkači v nedeljo odpeljali 78 krogov, je s šestimi zmagami najuspešnejši legendarni Brazilec Ayrton Senna, s petimi mu sledita Britanec Graham Hill in Nemec Michael Schumacher. Hamilton po ulicah kneževine, kjer tudi živi, nima toliko uspeha kot na nekaterih drugih stezah, do zdaj je zmagal trikrat, tudi na zadnji dirki leta 2019. Takrat sta na stopničkah končala še Sebastian Vettel in Valtteri Bottas. Za razliko od večine dirkališč, kjer ima največ zmag Ferrari, pa je v Monte Carlu najuspešnejši konstruktor McLaren s 15 zmagami. Ekipa iz Wokinga bo letos nastopila s posebno barvo svojega dirkalnika in dirkaških kombinezonov.

Tunel, šikana pri bazenu, zavoj pri kazinoju, vse to so asociacije, ki ljubitelje motošporta spomnijo na monaško preizkušnjo. Morda jo je še najbolje opisal Nelson Piquet, ki je dejal, da lahko vožnjo po ulicah Monaka primerja “s helikopterskih letenjem po dnevni sobi”. Po zadnji spremembi pravil so dirkalniki za ozke ulice preširoki, tako da so tudi prehitevanja zelo zahtevna, a ne nemogoča. Upajmo, da jih bo čim več v nedeljo, ko se dirka začne ob 15. uri. Dogajanje celotnega vikenda si lahko ogledate v živo na Sportklubu.

Spored za VN Monaka

Četrtek: prvi trening (11.30), drugi trening (15.00)

Sobota: tretji trening (12.00), kvalifikacije (15.00)

Nedelja: dirka (15.00)

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Bodi prvi, ki bo pustil komentar!