Velika točka Škotov na Wembleyju, Hrvati v težavah

Euro 2020 18. Jun 202121:40 > 23:17
(Foto: AP/Guliver Images)

Današnji dan evropskega nogometnega prvenstva se je začel s tekmo med Švedsko in Slovaško v skupini E, na kateri so minimalno zmago vpisali Skandinavci. Dogajanje se je nato preselilo v skupino D, v kateri so se Hrvati in Čehi v Glasgowu razšli brez zmagovalca (1:1), točke pa sta si na Wembleyju razdelila tudi Anglija in Škotska (0:0).

Škoti so tekmo pričeli hrabro, pritisnili na nasprotnikova vrata, a so Angleži kmalu zagospodarili na igrišču. Že v enajsti minuti je po kotu v kazenskem prostoru Škotov visoko skočil John Stones, z glavo sprožil močan strel, a mu je zadetek preprečila vratnica. Na drugi strani se je sijajna priložnost v 30. minuti Stephenu O’Donnellu. Devetindvajsetletnik je bil na pragu premiernega zadetka za škotsko vrsto, vendar mu je veselje s sijajno obrambo preprečil vratar Jordan Pickford. Prvi polčas se je končal s po enim strelom v okvir vrat na vsaki strani in izidom 0:0.

Angleži so se v drugem polčasu zapodili proti škotskemu kazenskemu prostoru. Le tri minute po prihodu iz slačilnice je imel vodstvo na nogi Mason Mount, vendar je bil na mestu gostujoči vratar David Marshall. Zapravljeno priložnost bi lahko obžalovali v 63. minuti, ko je eden od domačih branilcev po strelu Lyndona Dyksea žogo izbil z golove črte. V izdihljajih tekme so angleški nogometaši močno pritisnili, a so se Škoti proti favoriziranemu nasprotniku ubranili in iztržili veliko točko na Wembleyju.

Hrvati proti Čehom le remizirali

V skupini D  so svetovni podprvaki Hrvati, ki so v prvem krogu izgubili proti Angležem, v Glasgowu iskali nujne točke proti Češki, ki je v prvem krogu navdušila z zmago proti Škotski z 2:0.

Tako Hrvaška kot Češka sta v uvodu tekme pokazali željo po zgodnjem zadetku, a konkretnejši so bili Čehi. Kljub temu so svojo premoč uspeli kronati šele v zaključku prvega polčasa, pri čemer jim je bil v veliko pomoč Dejan Lovren. Hrvaški branilec je v kazenskem prostoru s komolcem v obraz močno udaril Patrika Schicka, sodnik pa je po ogledu posnetka pokazala na belo točko. V 37. minuti jo je izvedel še vedno okrvavljeni Schick in z že tretjim golom na prvenstvu svojo ekipo popeljal v vodstvo z 1:0.

(Foto: AP/Petr David Josek/Guliver Images)

Hrvate je v igro za zmago v 47. minuti vrnil Ivan Perišić, ki je izenačil po lepi podaji Andreja Kramarića s prostega strela. Po njegovem zadetku se je tekma razživela, priložnost za vodstvo se je ponudila obema reprezentancama, a je ostalo pri remiju 1:1.

Svetovni podprvaki imajo po dveh tekmah le eno točko in so pred zahtevno nalogo, če si želijo zagotoviti napredovanje.

Švedi prišli do prve zmage

Pričetek tekme v Sankt Perburgu med švedsko in slovaško vrsto je minil v živahnem ritmu, a brez prave priložnosti. Po začetnem otipavanju je pobuda pripadla Švedom, a slovaške obrambe niso zmogli prebiti. Razmerje moči se je v zaključku polčasa obrnilo, a tudi Slovaki niso bili nevarni za nasprotnikova vrata.

Do prve nevarnejše akcije je bilo treba počakati vse do 60. minute. Tedaj je z glavo zapretil švedski branilec Ludwig Augustinsson, a mu je zadetek preprečil vratar Martin Dubravka. Švedom se je v zaključku tekme mudilo doseči zadetek, saj bi si z novo delitvijo točk močno priprli vrata osmine finala. Dočakali so ga v 77. minuti, ko je po prekršku Dubravke v svojem kazenskem prostoru najstrožjo kazen uspešno realiziral Emil Forsberg. Slovaška je v zaključku tekme usmerila vse moči v napad, a je ostalo pri izidu, ki ga je postavil kapetan Švedske.

Švedi imajo po remiju proti Špancem in zmagi nad Slovaki sedaj štiri točke in ostajajo v igri za osmino finala.