Osma zvezdica za CSKA, Efes padel častno

Evroliga 19. Maj 201919:25 > 21:45

Košarkarji CSKA-ja in Anadolu Efesa so odigrali finale zaključnega turnirja košarkarske evrolige. Moskovčani so še osmič zmagali in Efesu preprečili prvo evropsko zvezdico. Končni izid: 91:83.

Turkish Airlines EuroLeague

V polfinalu je CSKA ugnal Real, medtem ko je Efes presenetil Fenerbahče. V ligaškem delu je CSKA dobil oba medsebojna dvoboja – v Moskvi 102:84, v Carigradu pa je bilo bolj tesno (80:78).

Srečanje je bilo na začetku zelo izenačeno, prvo občutnejšo prednost pa si je ustvaril CSKA, ki je povedel s 24:17, potem ko je Daniel Hackett zadel trojko. Ergiju Atamanu minuta odmora ni pomagala, saj je prednost narasla na +12.

Na začetku druge četrtine se je Efesu nekaj napadov lepo izšlo, po trojki Willa Clyburna je sice rprednost narasla na 13, a se Efes ni vdal in z zadetimi prosti meti in trojko Kruna Simona zmanjšal na -7 (43:36).

Turški klub se je približal na 5, Vasilije Mičić je s trojko zmanjšal na 39:44, po novi dobri obrambi Efesa pa so “outsiderji” finala na polčas odšli z vrhunskih -2 (42:44), glede na to, da so skoraj cel prvi polčas kar krepko zaostajali.

Drugi polčas se je začel s trojko SImona, po kateri je turški klub celo povedel, a je v nadaljevanju tretje četrtine velik problem Efesu naredil Bryant Dunston, ki si je prislužil najprej tretjo, potem pa še četrto osebno napako pri 51:49 za CSKA.

Od tistega trenutka dalje so ruski prvaki začeli debeliti prednost, a na zadnji daljši odmor odšel z znosno prednostjo 68:62. Zadnji del srečanja je s trojko odprl Sergio Rodriguez.

Z novim košem je vojaški klub ušel na +11, potem pa je Shane Larkin izsilil osebno napako na trojki in “pospravil” vse tri proste mete za svojo 25 točko.

CSKA je v napadu zatajil, na drugi strani pa je “živalsko” zabil Dunston in znižal spet na le 4 točke razlike (69:73)

Točno pet minut pred koncem je Nando de Colo “pokopal” trojko in CSKA povedel v vodstvo 80:71, Ataman pa si je z energičnim gestikuliranjem prislužil tehnično napako. Prej omenjeni Francoz je zadel prosti met, Cory Higgins pa je z novim košem Ruse povedel v vodstvo +12.

Tudi na tej točki se igralci Efesa niso predali, Simon je odgovoril s trojko. CSKA je 2 minuti in pol do konca povišal na 85:77, potem pa v naslednjem napadu Efesa zakrivil nešportno napako, kar je košarkarjem v modrem (z zadetima prostima metoma in izjemnim prodorom Larkina) omogočilo priključek na 85:81.

Larkin je stvari vzel v svoje roke, zgrešil trojko, Efes je sicer pobral dva skoka v napadu, pa se jim vseeno ni posrečilo zadeti in tako je CSKA 27 sekund pred koncem zbežal na praktično neulovljivih 89:81.

Ko je Larkin nekaj trenutkov pred zadnjo sireno zgrešil še eno torko, se je slavje igralcev v rdečih dresih lahko začelo. Končni rezultat: 91:83.

Najboljši strelec tekme je bil tokrat Larkin z 29 točkami, pri zmagovalni ekipi sta po 20 točk prispevala Clyburn in Higgins, De Colo jih je zbral 15. Simon je v 30 minutah dosegel 15 točk.

Igralec finalne tekme je Will Clyburn, ki je postal tudi MVP turnirja velike četverice.