Osmi krog odpirata Žalgiris in Karsiyaka

Evroliga 2. Dec 201512:21 > 21:32

Ljubljana – Prva tekma osmega kroga košarkarske Evrolige bo na sporedu že nocoj, ko bo Žalgiris v Kaunasu gostil neposrednega tekmeca za uvrstitev v Top 16 Karsiyako. Preostale tekme v četrtek in petek. Real Madrid se bo iz brezna poskušal vrniti s tekmo proti Fenerbahčeju, Crvena Zvezda gosti Khimki, Panathinaikos pa v evroligaški klasiki gosti Barcelono.

Fenerbahče iz skupine A, Olympiacos iz skupine B, Barcelona in Lokomotiv iz skupine C ter CSKA, Unicaja in Brose Baskets iz skupine D so že uvrščeni v Top 16 Evrolige. Nepričakovano imata ekstremne težave zadnja dva prvaka najmočnejšega evropskega klubskega tekmovanja – Maccabi in Real Madrid. Slednji bo v četrtek v Madridu gostil Fenerbahče, ko bo šlo za tekmo prvega in zadnjega v skupini A. Kako se bo Pablo Lasso lotil tekme je težko reči, se pa počasi prebuja Sergio Rodriguez. Vsekakor bo ob odsotnosti Rudyja Fernandeza (zaradi zdaj že nekajtedenskih težav s hrbtom bo izven akcije predvidoma še dva do tri mesece) in po super fantastični tekmi v domačem prvenstvu znova priložnost v Evropi dobil Luka Dončić. Prvo tekmo je dobil Željko Obradović, ki je bil pred 20 leti tretjič v karieri evropski prvak prav kot trener Reala. Mimogrede, Real, Maccabi in Sassari imajo po statistiki najslabše obrambe v ligi.

Presenečenje je definitivno Cedevita, ki je na odlični poti, da si izbori vstopnico za drugi del, a za zanesljivo uvrstitev potrebuje še eno zmago. Razpored ni lahek, v Zagrebu najprej gostuje Efes, nato Milano, v 10. krogu pa sledi gostovanje Cedevite v Vitoriji. A prav vse omenjene klube so “vitaminčki” letos že premagali.

CSKA gostuje v mestu norcev – v Bambergu. Ne dvomimo, da bo Miloš Teodosić zadel vsaj dve trojki, kar ga bo pripeljalo na 6. mesto lestvice najboljših strelcev za tri točke v Evroligi. Na 31-ih zapored obračunih je zadel vsaj eno trojko. S šestimi doseženimi točkami pa bo presegel mejo 2000-ih točk v tem tekmovanju. Brose Baskets ima na zadnjih devetih tekmah, v kombinaciji z domačim prvenstvom, kar osem zmag, za kar je zelo zaslužen Bradly Wanamaker. Še opozorilo Broseju: nikar ne počnite osebnih napak nad Nandom DeColojem, saj proste mete izvaja s kirurško natančnostjo – 93 odstotno uspešno oziroma 214 vrženih in 199 zadetih.

V petek se evroligaško dogajanje začne s tekmo Lokomotiva in Zielone Gore. Varovanci Saša Filipovskega morda nimajo vrhunske evropske kvalitete, a v domačem prvenstvu so še brez poraza. So pa ekipa, ki dosega najmanj točk na tekmo. Na gostovanjih je to še izraziteje in s slabim ali sila povprečnim metom za tri točke ne bodo imeli veliko možnosti v Krasnodarju.

Ekstremna evforija vlada v Beogradu. Ne samo zaradi zmage nad Realom, temveč tudi ali celo predvsem, zaradi tega, ker se je v torek iztekel suspenz Marcusu Williamsu. Crvena Zvezda sicer že ima prvega asistenta v ligi Stefana Jovića, za katerega v Grčiji že govorijo, da bo z novo sezono postal košarkar Panathinaikosa. Jović je prve štiri tekme začenjal s klopi in v prvi peterki zaigral šele v 5. krogu v Munchnu, ko je imel Gal Mekel poškodovan gleženj, takrat pa postavil rekord v številu podaj na eni tekmi – zbral jih je 19. Od tistega trenutka dalje je Zvezda dvakrat zmagala in dosegala po 86 točk na tekmo, pred tem je imela le eno zmago in kar 20 doseženih točk manj na tekmo.

V petek Zvezda gosti Khimki Zorana Dragića, Jović pa bo padel na test MVP-ja EurocupaTyreseja Riceja. Khimki bo v Beograd morda pripotoval tudi brez enega izmed najboljših centrov v ligi Paula Davisa, vemo pa, da ima Zvezda izjemno razpoloženo visoko linijo Maik Zirbes – Quincy Miller.

Evroliga, 8. krog:

Skupina A:

Četrtek, ob 20:45 v živo na SK 1:Real Madrid (Luka Dončič) – Fenerbahče

Petek, ob 20:00 v živo na SK 3:Crvena Zvezda – Khimki (Zoran Dragić)

Ob 20:30 v živo na SK 2:Strasbourg – Bayern

Lestvica:1. Fenerbahče 13 točk (že uvrščeni v Top 16)2. Khimki 113. Bayern 104. Crvena Zvezda 105. Strasbourg 105. Real Madrid 9

Skupina B:

Četrtek, ob 19:00 v živo na SK 4:Cedevita – Anadolu Efes

Ob 20:30 v živo na SK HD:Laboral Kutxa (Jaka Blažič) – Limoges

Ob 21:00 v živo na SK 4:Olympiacos – EA7 Milano

Lestvica:1. Olympiacos 13 točk (že uvrščen v Top 16)2. Laboral Kutxa 113. Cedevita 114. Anadolu Efes 105. EA7 Milano 96. Limoges 9

Skupina C: