URADNO: Brez prvaka in konec sezone v ligi ABA

Liga ABA 27. Maj 202013:43 > 13:45
aba league

Preko konferenčnega klica je v sredo potekala skupščina Lige ABA, na kateri so predstavniki klubov in vodstva tekmovanja sklenili, da se tekmovalna sezona 2019/20 ne bo nadaljevala, v sezoni 2020/21 pa bo v prvorazrednem regionalnem tekmovanju nastopalo 14 moštev.

Vodstvo Lige ABA je tekmovanje v sezoni 2019/20 prekinilo 12. marca. Navkljub dejstvu, da se razmere v zvezi s pandemijo koronavirusa v regiji umirjajo, pa je skupščina tekmovanja, na kateri so sodelovali predstavniki klubov in vodstvo Lige ABA, odločila, da je sezone 2019/20 dokončno konec. Prvaka v sezoni 2019/20 ne bo, obenem pa tudi končni vrstni red klubov na lestvici ne bo določen. V prihajajoči tekmovalni sezoni 2020/21 bo v Ligi ABA zaigralo 14 moštev. V prvo ligo se bosta namreč iz Lige ABA 2 preselila Borac iz Čačka in Split, ki sta ob prekinitvi tekmovanja zasedala prvo in drugo mesto na lestvici drugorazrednega regionalnega tekmovanja.

Obenem je vodstvo Lige ABA zagotovilo, da bo v najkrajšem možnem času opravilo pogovore z vodstvom Evrolige, in skušalo zagotoviti najboljši možen status klubom, ki nastopajo v regionalnem tekmovanju.

Skupščina Lige ABA je prav tako odločila, da je zaključni tudi sezoni v Ligi ABA 2 in mladinski Ligi ABA.

Cedevita Olimpija je tako v nepopolni sezoni na 21 tekmah rednega dela Lige ABA zbrala 13 zmag in osem porazov. Pred zadnjim kolom rednega dela so bili Zmaji v položaju, da si ob zmagi nad novomeško Krko in porazu Mornarja proti Megi Bemax zagotovijo mesto v končnici, a je bila sezona prekinjena, v sredo pa nato po več kot dveh mesecih dokončno odpovedana. Regionalna sezona je bila za Zmaje najuspešnejša po tekmovalni sezoni 2014/15.

Že v ponedeljek je vodstvo Evrolige odločilo, da se sezona v evroligaški konkurenci in 7Days EuroCupu ne bo nadaljevala zaradi še vedno trajajoče pandemije koronavirusa. V tekmovalni sezoni 2020/21 bo v Evroligi nastopalo 18 moštev, ki so na evroligaškem prizorišču nastopala tudi v sezoni 2019/20 (ALBA Berlin, Anadolu Efes, AX Armani Exchange, Crvena Zvezda mts, CSKA, FC Barcelona, FC Bayern Munich, Fenerbahce Beko, Khimki, KIROLBET Baskonia, LDLC ASVEL, Maccabi FOX, Olympiakos, Panathinaikos, Real Madrid, Valencia, Žalgiris in Zenit St. Peterburg).

V Evropskem pokalu ima svoje mesto zagotovljenih osem ekip, ki so se prebila v četrtfinale v sezoni 2019/20 (AS Monaco, Partizan NIS, Promitheas, Segafredo Virtus Bologna, Tofas Bursa, Umana Reyer Venezia, Unicaja Malaga in UNICS Kazan). Preostalih 16 mest v tekmovanju bo podeljenih evropskim moštvom, glede na uvrstitev v državnih prvenstvih.

Nova sezona v Evroligi in Evropskem pokalu se bo začela 1. oktobra oz. 30. septembra 2020.