Zgodovinska zmaga Katarja v finalu azijskega prvenstva

Francois Nel/Getty Images

Nogometaši Katarja so z zmago v finalu 17. azijskega prvenstva v Abu Dabiju poskrbeli za pravo senzacijo. Na zadnji stopnički do velikega uspeha so s 3:1 premagali Japonsko in osvojili svoj prvi naslov azijskega prvaka.

Katar, ki v Aziji velja za pravega malčka (2,6 milijona prebivalcev, od tega jih ima le 300.000 katarsko državljanstvo), si je z zmago v finalu v nogometu podredil največjo celino na svetu.

Katarci so do vodstva prišli v 12. minuti, ko je z leve v kazenski prostor podal Akram AfifAli Almoez pa si je najprej žogo mojstrsko podal z desne na lovo nogo in jo nato s spektakularnim udarcem preko glave poslal za hrbet japonskega vratarja Šuičija Gonde. Škarjice so napovedale, da bi to lahko bil velik večer za Katar. Za Almoeza, napadalca sudanskega rodu, je to bil že deveti gol na turnirju. Z zadetkom je potrdil lovoriko najboljšega strelca prvenstva.

V 27. minuti so se Japonci znašli v resnih težavah, saj je z izjemnim strelom s kakšnih 20 metrov zadel Abdulaziz Hatim. Gonda je bil vnovič nemočen.

Japonci, azijska nogometna velesila, so v drugem delu pritisnili in za priključek zadeli v 70. minuti, ko je bil natančen Takumi Minamino. Njegove upe na popolni preobrat je v 83. minuti pokopal kar njihov kapetan Maja Jošida, ki je v kazenskem prostoru igral z roko, enajstmetrovko za Katar pa je uspešno izvedel Afif.

Japonci so sicer bili na koncu več pri žogi (61:39), tudi večkrat streljali (7:6), a so bili ob zaključkih premalo natančni. Le eden od njihovih šestih strelov je namreč zletel v okvir gola Katarja, ki je prišel do prve velike lovorike.