Slovenci v elitnem delu kvalifikacij za SP 2020

Nogomet ostalo 28. Okt 201915:11 > 15:17
NZS

Slovenska futsal reprezentanca se je uvrstila v elitni del kvalifikacij za svetovno prvenstvo 2020. To ji je uspelo po zmagi proti Kosovu, 7:1 je bilo v Skopju.

Tako izdatna zmaga je bila dovolj, da je Slovenija v kvalifikacijski skupini 2 zasedla 1. mesto ter si izborila boljše pozicije pred žrebom kvalifikacij za elitni del – le ta bo igran januarja, žreb pa bo 7. novembra.

Kvalifikacij še ni konec, iz Evrope pa si bo nastop na svetovnem prvenstvu v Litvi zagotovilo šest zasedb. Sedmega novembra bodo na osnovi žreba (v njem bo 16 reprezentanc) deljene v nove štiri skupine, ki bodo igrale turnirje konec januarja 2020. Prvaki (štirje torej) skupin elitnega dela gredo direktno na EP, štirje najboljši drugi v vsaki skupini pa se v dveh tekmah pomerijo med sabo za še dve prosti mesti. Litva bo med 12.9. in 4.10. gostila 9. svetovno prvenstvo, nastopilo bo 24 reprezentanc, tekmovanje bo potekalo na treh lokacijah. Nastop ima zagotovljen le gostitelj – Litva.

Junak prvega dela tekme je zagotovo Damir Puškar, ki je bil največkrat zadnja ovira pred reprezentanco Kosova. Puškar je klonil le enkrat, pa še to v prvem resnem protinapadu v 4. minuti. To je bil hladen šok za zasedbo selektorja Andreja Dobovičnika.

Ta zaostanek ni ustavil Slovenije, ki je imela že v naslednji minuti dve zreli priložnosti za izenačenje. Alen Fetić je našel Nika Zajca, ki pa je bil na drugi vratnici kak centimeter prekratek. Zajca je s podajo zaposlil tudi vratar Damir Puškar, a je šla žoga mimo vrat Kosova. V 11. minuti je dobro meril Rok Mordej, a spet brez zadetka.

V 12. in 13. minuti je bil spet na udaru Puškar. V prvo je uspel odbiti žogo v kot s pomočjo Kristjana Čujca, potem je mojstrsko obranil poizkusa Rukovcija in Alaja, v 13. minuti pa je najprej ustavil napad Kosova, po odbiti žogi pa je strel Kosova ustavil okvir vrat! Vmes je sledila minuta odmora, po kateri se je naša vrsta prizadevala, da bi le prebila obrambo Kosova.

Nagrada je prišla v 19. minuti. Alen Fetić je lepo prestregel eno od podaj Kosova v njihovi obrambni tretjini in hitro zaposlil Igorja Osredkarja, ki je zadel za 1:1.

V 2. polčasu je igrala in zadevala le Slovenija. V 24. minuti je naprej na 1:2 povišal Čujec, po strelu z desne je za 1:3 poskrbel Mordej. Po podaji z leve pa je z glavo žogo v mrežo Kosova spravil Osredkar, tekla je 28. minuta. V nadaljevanju so za popoln večer Slovenije poskrbeli Žiga Čeh, Kristjan Čujec in v zadnji minuti še Teo Turk. Za končnih 1:7. Za prvo mesto. Za samozavest. Za korak bližje Litvi!