Pet najboljših štoperskih parov v zadnjih 20 letih

Nogomet 11. Jan 202117:38 1 komentar
Nesta Maldini nogomet
Getty Images

Nogomet se je v 21. stoletju močno spremenil in napredoval. Obramba je še vedno pomembna, zato bomo tokrat izpostavili najboljše branilske pare preteklih 20 let.

Pred uveljavitvijo obrambe s tremi štoperji, kjer je, kot povsod v modernem nogometu, pomembna predvsem hitrost, smo spremljali obdobje, ko je ekipa za osvajanje lovorik najprej potrebovala izjemen branilski par. To je veljalo tako na reprezentančnem kot na klubskem nivoju, nekateri branilci pa so si z izjemnimi predstavami priigrali status legend.

Za vas smo pripravili pregled petih najboljših štoperskih parov v dosedanjem poteku tega stoletja, saj smo prepričani, da je v nogometu potrebno izpostaviti tudi tiste, ki skrbijo, da ekipa ne prejema zadetkov.

1. John Terry & Ricardo Carvalho (Chelsea FC)

Jose Mourinho je Chelsea prevzel leta 2004 in s tem nadgradil izjemen trenerski uspeh s Portom, ki ga je popeljal do slavja v ligi prvakov. V svoji prvi sezoni na Otoku je Portugalec odpihnil konkurenco z neverjetno dominantno ekipo.

Osnova čvrstih temeljev v ekipi, ki predtem več kot 50 let ni osvojila ligaškega naslova, je bil čvrst in dinamičen branilski par. Tvorila sta ga John Terry in Ricardo Carvalho, ki sta bila pravi zid pred golom modrih iz Londona. Chelsea je z njima v zadnji vrsti postavil tudi rekord z vsega 15 prejetimi goli v eni sezoni in samo devetimi prejetimi goli na tekmah v gosteh. Hkrati si Londončani še vedno lastijo rekord s kar 25 tekmami brez prejetega gola v eni sami sezoni.

1. Sergio Ramos & Raphael Varane (Real Madrid)

Real Madrid je v prejšnjem desetletju vladal evropskemu nogometu. Z Zinedinom Zidanom na klopi so Madridčani osvojili tri zaporedne naslov v ligi prvakov, ključ do uspeha pa niso bili samo superzvezdniki na sredini igrišča in v napadu. Zelo pomembno vlogo sta odigrala Sergio Ramos in Raphael Varane.

Branilca sta se odlično dopolnjevala in vselej bila najboljša, ko je bilo to najbolj potrebno. Gre za zelo različna branilca, ki ima vsak svoje kvalitete, tudi to pa je bil razlog, da se je ustvaril neverjeten štoperski par, ki je brez težav zaustavljal vse nogometne zvezdnike.

V zadnjih sezonah ima predvsem Varane nekaj težav z napakami, še vedno pa lahko uživamo v njunih predstavah v La ligi in v ligi prvakov.

1. Nemanja Vidić & Rio Ferdinand (Manchester United)

Ko govorimo o branilskem paru v tem stoletju ne moremo mimo Old Trafforda in Manchester Uniteda, kjer sta med leti 2007 in 2014 skupaj igrala Nemanja Vidić in Rio Ferdinand. Branilca sta najbolj blestela med letoma 2007 in 2011, ko sta bila pravi strah in trepet vseh napadalcev na Otoku in širom Evrope.

Vidić je rdeče vrage okrepil leta 2007, ko je takoj postalo jasno, da je Sir Alex Ferguson našel idealnega partnerja za angleškega zvezdnika v obrambi, Ria Ferdinanda. Štoperski par je z Unitedom osvojil kar 21 lovorik, med njimi je tudi liga prvakov (2007/2008).

1. Gerard Pique & Carles Puyol (FC Barcelona)

V tem stoletju ne moremo niti mimo Barcelone, ki je v tem tisočletju z dokončnim razcvetom klubske filozofije dočakala najuspešnejše obdobje v klubski zgodovini. Barca je v tem stoletju 10-krat slavila v La Ligi, štirikrat pa si je pokorila tudi Evropo s slavjem v ligi prvakov.

Pri Kataloncih vsi takoj pomislimo na ero tiki-taka nogometa in na Lionela Messija, jasno pa sta bila v vsem tem zelo pomembno tudi branilca, ki sta morala biti odlična v igri z žogo in pri preprečevanju nevarnih protinapadov.

Super tandem v obrambi sta ustvarila Gerard Pique in Carles Puyol, ki sta si igralsko zelo različna. Puyol je klasični branilec ostrih potez z zelo agresivnimi posredovanji in igro na nož, Pique pa predstavlja sodobnega branilca, ki je tehnično dobro podkovan in ima ogromno nogometne inteligence. Par se je odlično dopolnjeval, hkrati pa veliko doprinesel razvoju same igre na Camp Nouu.

S Piquejem in Puyolom v zadnji vrsti je Barcelona prišla do kultnega trojčka v sezoni 2008/09, branilca pa sta bila ključna tudi pri španskem naslovu svetovnih prvakov leta 2010.

1. Alessandro Nesta & Paolo Maldini (AC Milan)

Od prevlade AC Milana v evropskem nogometu je preteklo že ogromno časa. Rossoneri so Evropi vladali v prvih letih novega tisočletja, ekipa pa je bila blagoslovljena s super zvezdniki kot so Kaka, Clarence Seedorf, Andrea Pirlo… Ob njih je potrebno omeniti še obrambo, ki je bila pri AC Milanu vedno ključ do uspeha, v njej pa sta vladala Alessandro Nesta in Paolo Maldini. Omenjena nista bila samo najboljši branilski par v tem obdobju, tudi kot posameznika ju je marsikdo uvrstil med najboljše branilce v zgodovini nogometne igre.

Maldini je bil že takrat prava legenda, z Nesto pa je še nadgradil dosežke, ki se jih je veselil, ko je v obrambi igral z legendarnim Francom Baresijem. Nesta je ob Maldiniju predstavljal novi val branilcev, ki so bili tehnično dovršeni, v paru pa sta bila tako rekoč nepremagljiva.

Z njima v zadnji vrsti so rossoneri dvakrat slavili v ligi prvakov (2002/03 in 2006/07), ob tem pa so enkrat igrali še v finalu (2005/06).

Kakšno pa je vaše mnenje? Kateri je zaenkrat najboljši branilski par v tem stoletju in kdo se bo v prihodnjih letih znašel na tem seznamu?

Kakšno je tvoje mnenje o tem?

Sodeluj v razpravi ali preberi komentarje